دسته‌ها

فلاش در پوکر
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – اصول پایه پری-فلاپ

در مقاله قبل آموزش پوکر اوماها طبقه‌بندی دست‌های شروع را بررسی کردیم و آن‌ها را به چهار دسته بسیار قوی، نسبتا قوی، متوسط و ضعیف تقسیم کردیم. هر کدام از این دسته‌ها استراتژی‌های خاصی برای بازی در پری-فلاپ دارند.

آموزش پوکر اوماها – نکاتی برای بازی در پری-فلاپ

در این قسمت ۱۲ نکته را برایتان مطرح می‌کنیم که به عنوان یک بازیکن باید بدانید، پس از حرفه‌ای شدن در بازی می‌توانید کمی سبک خود را تغییر دهید و با توجه به شرایط بازی کنید.

۱- وقتی که خارج از پوزیشن هستید اولویت بر این است که پات چند‌نفره باشد.

بعد از فلاپ برای بت زدن در پوزیشن‌های ابتدایی باید دست بسیار قوی داشته باشید، در حالی که وقتی پوزیشن دارید و همه بازیکنان چک داده‌اند می‌توانید با دست‌های متوسط خود نیز بت بزنید. همچنین در پری-فلاپ ریز دادن ممکن است باعث شود با یک بازیکن هدز-آپ شوید و در چنین شرایطی تا زمانی که کارتتان روی فلاپ نخورد حریف با استفاده از پوزیشن نسبت به شما برتری بسیار بالایی دارد. در بیشتر شرایط فلاپ به نفع شما نمی‌خورد و در نهایت مجبور به چک دادن و ریختن کارت خود می‌شوید.

به همین دلیل یا باید لیمپ کنید (بیگ-بلایند را کال کنید) و اجازه دهید بازیکنان بیشتری وارد بازی شوند و یا اینکه ریز کوچکی بدهید (پات نزنید). همچنین زمانی که ریز می‌دهید باید دست بسیار قوی داشته باشید.

آموزش پوکر اوماها پری-فلاپ

۲- کارت‌های کوچک در مقایسه با کارت‌های بزرگ پتانسیل کمتری دارند

دستی مثل Q♠J۱۰♠۹ نسبت به ۴♠۵۶♠۷ بسیار قوی‌تر است. به همین شکل ۲♠۴۶♠۷ نیز مقداری از Q♠J۹♠۷ ضعیف‌تر است. برتری اصلی کارت‌های بزرگ‌تر به این دلیل است که اگر روی فلاپ تاپ-پیر یا دوپیر شوند وضعیت بهتری دارید، در این صورت می‌توانید روی بیشتر فلاپ‌ها بت کنید، مخصوصا اگر پوزیشن داشته باشید و بازی تا شما چک شود.

۳- برای بازی با دست‌های نسبتا قوی باید دیپ-استک باشید، پات چند نفره باشد و ایمپلاید-آدز داشته باشید.

در بازی اوماها احتمال خوردن دو کارت اصلی تقریبا ۲۵-به-۱ است. به طور مثال دستی مثل ۳♠۵۷♠۸ که روی فلاپ نیاز به ۴ و ۶ دارد، احتمال خوردن این دو کارت با هم روی فلاپ ۲۵-به-۱ یا تقریبا ۴٪ است. بنابراین بازی با چنین دست‌هایی وقتی شورت-استک هستید چندان معقول به نظر نمی‌رسد، همچنین نباید پول زیادی را در پری-فلاپ صرف آن‌ها کنید. دست‌های نسبتا قوی بیشتر زمانی ارزشمند هستند که دیپ-استک هستید و بعد از فلاپ جای بازی دارید. همچنین ترجیحا پات باید چندنفره باشد.

۴- دست‌های متوسط برای پوزیشن‌های انتهایی مناسبند و ریز زیادی نباید با آن‌ها داد.

دست‌های متوسطی مثل KK♠۷♠۲ یا K♠QJ♠۵ کاملا بی‌مصرف نیستند، اما با آن‌ها باید سعی کنید فلاپ را با حداقل مبلغ ممکن ببینید و با داشتن پوزیشن با آن‌ها بازی کنید.


این مطلب را از دست ندهید:‌ آموزش پوکر اوماها – تحلیل دست‌های شروع


۵- در میزهایی که بازی در پری-فلاپ لوز-پسیو است، می‌توانید با دست‌های نسبتا قوی از هر پوزیشنی بازی کنید.

اگر در میزی هستید که ۵ یا ۶ نفر همواره فلاپ را می‌بینند، می‌توانید با دست‌های نسبتا قوی نیز از هر پوزیشنی وارد پات شوید. این کار در میزهای سبک عادق تلقی می‌شود، مخصوصا در پوکر آنلاین.

آموزش پوکر اوماها پری-فلاپ

۶- در یک میز لوز و اگرسیو و در حالتی که بازیکنان دیپ-استک هستند، با دست‌های نسبتا قوی از هر پوزیشنی می‌توانید وارد شوید.

البته دقت کنید بازیکنان تایت فقط باید در پوزیشن‌های انتهایی وارد شوند. در بازی‌هایی که ریز در پری-فلاپ رایج است، بازی با چنین دست‌هایی از هر پوزیشنی ممکن است چرا که پات چندنفره بوده و افراد دیپ-استک هستند، استک میانگین بازیکنان برای این شرایط باید ۱۰۰BB باشد. این نوع بازی بین بازیکنان اوماها بسیار رایج است. با این حال باید در نظر داشته باشید که انجام چنین کاری واریانس شما را بالا می‌برد و روی بسیاری از فلاپ‌ها مجبورید چک یا فولد دهید. در مجموع این بازی بیشتر مناسب بازیکنان اگرسیو یا تهاجمی است.

۷- دست‌های نسبتا قوی در بیشتر شرایط می‌توانند در پوزیشن‌های انتهایی بازی شوند.

تا زمانی که با آل-این مواجه نشده‌اید و یا بازی ریز و ری-ریز نشده، بازی با این دست‌ها در پوزیشن‌های انتهایی ایرادی ندارد. شما لزوما با دست‌های نسبتا قوی کوچکی مثل ۷۶۴۲ نباید هدز-آپ شوید، اما با دستی مثل ۵-۷-۹-۱۰ یا بالاتر هدز-آپ شدن یا بازی ۳نفره و مواجهه با پری-فلاپ ریزر با داشتن پوزیشن مشکلی ندارد. البته در مجموع هدز-آپ شدن با بیشتر کارت‌ها می‌تواند منطقی باشد به شرط اینکه بدانید چه مقدار ریز را باید کال کنید و چگونه بعد از فلاپ بازی را ادامه دهید.

۸- تا زمانی که نتوانید پری-فلاپ آل-این بزنید، AA صرفا یک دست مثل دست‌های دیگر است.

در بازی‌های دیپ-استک AAxx کاملا مشابه با دست‌های دیگر اوماها است و باید به همان شکل بازی شود. با بیشتر دست‌هایی که پاکت آس دارند نمی‌توانید ریز دهید، مگر اینکه ساپورت‌های خوبی داشته باشند. دابل-سوتد و کانکتور بودن یا پیر دوم داشتن از امتیازات AA محسوب می‌شود، البته این دست در پری-فلاپ در شرایط هدزآپ نسبت به تمام دست‌ها برتری دارد.

آموزش پوکر اوماها پری-فلاپ

۹- تا زمانی که نمی‌توانید بیشتر پول خود را وارد پات کنید از ری-ریز با AA خودداری کنید.

بزرگترین اشتباه هنگامی است که شما با AA ری-ریز کنید و پول زیادی برای شرطبندی بعد از فلاپ در استک بازیکنان مانده باشد. در چنین حالتی بیشتر بازیکنان حدس می‌زنند شما AA هستید و کسانی که شما را کال می‌کنند ممکن است به راحتی کل استکتان را بگیرند. اگر با این دست ری-ریز می‌کنید باید احتمالات جانبی یا ایمپلاید-آدز را به طور کامل از بین ببرید و تا حریف برای رسیدن به پول بیشتر بعد از فلاپ شما را کال نکند.

۱۰- وقتی که ریز می‌دهید و با ری-ریز روبرو می‌شوید، بهتر است دستی که آس دارد را فولد دهید.

در بیشتر مواقع بازیکنان فقط با AA‌ ری-ریز می‌کنند، اگر دیپ-استک هستید می‌توانید با کارت‌هایی مثل ۶-۷-۸-۹ دابل‌سوت بازی کنید، اما اگر دستی مثل AKJ9 دارید، اگر حریف AA باشد احتمال بردتان پایین است و بازی برایتان بسیار سخت خواهد شد.

۱۱- در پوزیشن‌های انتهایی، باید با دست‌هایی بسیار قوی ریز دهید.

در پات-لیمیت اوماها دو دلیل برای ریز در پری-فلاپ وجود دارد، اولین مورد ساختن پات و دومین مورد به دست آوردن پوزیشن است. به همین دلیل در پوزیشن‌های انتهایی مثل های-جک (HJ)، کات-آف (CO) و همواره باید دیلر با دست‌هایی مثل ۵۶۷۸ و A♠KQ♠۹ و Q♠QJ♠۱۰ و ♠AA♠۸۷ ریز دهید. ریز از ۳ تا ۵ برابر بیگ-بلایند معمولا کافی است.

۱۲- ضرر بازی تایت تنها چند بلایند است، اما ضرر بازی لوز می‌تواند کل استک شما باشد.

نکته کلی که باید در ذهن خود داشته باشید این است که بلایندها در اوماها در مقایسه با هزینه‌ای که بعد از فلاپ باید بدهید بسیار ناچیز هستند. به همین دلیل منتظر ماندن برای رسیدن به یک دست مناسب چندان هزینه‌بر نیست. اگر دست‌های آفسوت کوچکی مثل ۷۶۵۴ دارید، ضرر بازی نکردن با این دست تنها چند بلایند است، در حالی که بازی با آن می‌تواند شما را بسیار متضرر کند. توصیه ما این است که منتظر دست‌هایی بمانید که مناسب با اهداف شما هستند، کارت‌های ضعیف خود را بریزید و  از بازی با دست‌های متوسط خارج از پوزیشن خودداری کنید.

امیدواریم از این قسمت آموزش پوکر اوماها لذت برده باشید، بازی در پری-فلاپ کار چندان سختی نیست، فقط باید ببینید که دستی که دارید نسبت به پوزیشن شما ارزش وارد شدن به بازی را دارد یا خیر. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید