دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – فری-رول استریت ناتس

در قسمت قبلی آموزش پوکر اوماها ست در برابر دراو را بررسی کردیم، در این قسمت به تحلیل فری-رول در پات-لیمیت اوماها می‌پردازیم، فری-رول (freeroll) شرایطی است که یک بازیکن احتمال برد دارد و بازیکن دیگر در بهترین حالت برنده نصف پات خواهد بود، وقتی چنین بازیکنی با صفر درصد احتمال برد روی استک خود ریسک می‌کند اصطلاحا فری-رول شده است.

آموزش پوکر اوماها – فری-رول

وقتی افراد درباره اوماها فکر می‌کنند اولین چیزی که به ذهن آن‌ها می‌رسد مواجهه کلاسیک دو بازیکن و آل-این زدن در شرایطی است که یکی فلاپ ست شده است و دیگری استریت-دراو و فلاش-دراو بسیار قوی دارد. درست است، زمان‌هایی وجود دارد که روی فلاپ تاپ-ست می‌شوید و باید با کل استک خود در برابر یک دراو قوی قمار کنید. در چنین شرایطی نیز احتمال بردتان کمی کمتر یا بیشتر از ۵۰٪ است. با اینکه این مسائل به وفور اتفاق می‌افتند و می‌توانید گاهی اوقات در پات-لیمیت اوماها قمار کنید، اما تصور غلط این است که برداشت شما این باشد که همیشه باید این کار را انجام دهید.

پس برتری یک پوکرباز حرفه‌ای نسبت به دیگران کجاست؟ وقتی می‌خواهیم فلاپ را ببینیم به چه چیزی باید برسیم؟

آموزش پوکر اوماها فری-رول

ساده بگوییم: پات-لیمیت اوماها یک بازی ۵۰-۵۰ نیست.

در پات-لیمیت اوماها اختلاف بین یک بازیکن خوب و عالی چشم‌گیر نیست، اما اختلاف میان بازیکنان خوب و بد بسیار زیاد است. در اوماها بازیکنان بی‌تجربه یا ضعیف می‌توانند اشتباهات بسیار بزرگی داشته باشند. در این اشتباهات او بازی را ۵۰-۵۰ نمی‌کند، بلکه به حریف این اجازه را می‌دهد که با ریسک بسیار کمی بتواند برنده پات یا کل استک او شود (فری-رول).

در این شرایط بازیکنی که کارت ناتس دارد و تمام استک خود را وارد پات می‌کند، نه تنها اصلا شانس بردن پات را ندارد، بلکه به حریف با داشتن استریت مشابه همراه با فلاش‌دراو یا کارت‌های بهتر فری-رول (freeroll) می‌دهد. در مواقع دیگر بازیکن ضعیف ممکن است فول-هاوس پایین‌تر ‌شود، ست متوسط یا ضعیف شود و به ست بالاتر ببازد، یا با فلاش غیرناتس کل استک خود را درگیر کند. و فراتر از این موضوعات آن‌ها با دراوهای غیرناتس خود نیز پول زیادی هدر می‌دهند.

وقتی چنین بازیکنی کل استک خود را وارد پات می‌کند، معمولا بدشانس نیست، بلکه بد-پلی (bad play) است.

آموزش پوکر اوماها فری-رول

در این بازی هدف این است که تمام استک حریف را از او بگیریم. برای رسیدن به این موضوع دست ما باید در پات‌های سنگین کاملا به دست حریف غلبه کند. برای این کار باید بفهمیم که این شرایط چطور به وجود می‌آیند و چطور می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

هدف ما این است که به شرایط زیر دست یابیم:

۱- استریت ناتس فری-رول

۲- فول‌-هاوس ناتس فری-رول

۳- فول بالاتر در برابر فول پایین

۴- ست روی ست

۵- فلاش روی فلاش

۶- تاپ-ست همراه با دراو

۷- دراو قوی‌تر از حریف

در این مقاله ما به بررسی «استریت ناتس فری-رول» می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی:‌ آموزش پوکر اوماها – استفاده از بلاکر

آموزش پوکر اوماها فری-رول

استریت ناتس فری-رول

برخی پات‌های سنگین در اوماها در نتیجه‌ی درگیری بازیکنانی است که استریت یکسان دارند. در این مورد اغلب بازیکنان روی فلاپ به یکدیگر آل-این می‌زنند و کل پول خود را وارد پات می‌کنند.

فرض کنید فلاپ ♠۵♣۶♠۹ می‌خورد و ۲۰$ در پات است. تام ♣AK۸۷ دارد و استریت ناتس است. دیوید ♠۷♣۸♣۹♠۱۰ دارد و علاوه بر استریت ناتس – فلاش-دراو و بکدور فلاش و استریت-دراو بالاتر را نیز دارد. تام ۲۰$ بت می‌کند، دیوید ۸۰$ ریز می‌دهد و تام ۲۴۰$ ری-ریز می‌کند، پس از چند ریز هر دو بازیکن ۱۰۰۰$ استک خود را آل-این می‌زنند.

فکر می‌کنید کدام دست بهتر است؟!

مشخصا دست دیوید تا کاملا بهتر است، ۷ و ۸ او را استریت بالاتر می‌کند،یک پیک یا دو گشنیز تکرار، یا دو کارت تکرار از کارت‌های او (فول-هاوس) یا کاره می‌توانند باعث برنده شدن او شوند. تام ناتس است اما احتمال برد او ۰٪‌ است، صفر درصد! در چنین شرایطی او کاملا فری-رول شده است. تام برای دفاع از ۲۰$ کل استک هزار دلاری خود را در ریسک قرار داده و هیچ شانسی نیز برای برد ندارد. دیوید ۵۶٪ احتمال برد دارد، تام ۰٪ و ۴۴٪ نیز احتمال چاپ شدن پات وجود دارد.

آموزش پوکر اوماها فری-رول

درست است شاید فرض کنید که فلاپ کاملا به نفع دیوید خورده است، اما دست‌های زیادی وجود دارد که باعث فری-رول شدن تام می‌شود. دست ۱۰-۸-۷-x می‌تواند با خوردن ۸ یا ۹ استریت بالاتر به وجود بیاورد، هر ۸-۷-x-x با داشتن دو خال پیک می‌تواند فلاش شود و برنده پات باشد، ۹-۸-۷-۶ یا ۸-۷-۶-۶ استریت ناتس است و علاوه بر آن احتمال فول-هاوس شدن را نیز دارد.

البته در بیشتر مواقع در واقعیت بازیکنان کاملا بازنده (dead) نیستند. اما اما منظور ما واضح است: هدف نباید این باشد که صرفا روی فلاپ استریت ناتس شوید، شما نیاز به استریت ناتس و دراو دارید.

در مثال بالا تاپ می‌توانست به راحتی دست خود را روی چنین فلاپ خطرناکی فولد دهد. وقتی بازیکنان دیپ-استک هستند و روی فلاپ استریت ناتس بدون دراو می‌شوند، باید با احتیاط پیش بروند، مخصوصا وقتی دو کارت فلاش روی زمین وجود دارد. در چنین شرایطی معمولا اگر بت کردید و ریز شدید بهتر است کارت خود را فولد دهید یا صرفا بت یا ریز حریف را کال کنید تا ببینید در ترن و ریور چه اتفاقی خواهد افتاد.

فلاپ-استریت ناتس به این معنی نیست که شما برنده پات شده‌اید!

نکته اول: فلاپ استریت ناتس شدن صرفا باعث نمی‌شود پات متعلق به شما باشد.

نکته دوم: دلیل اصلی فری-رول شدن این است که با دست‌هایی که ساختار خوبی ندارند وارد بازی شوید (به طور مثال دست شما قابلیت این را ندارد که همزمان فلاپ استریت شود و دراو به وجود بیاورد)، دلیل دوم این موضوع نیز تصمیم‌گیری ضعیف بعد از فلاپ است.

نکته سوم: وقتی که فلاپ استریت شدید و دو کارت فلاش روی زمین بود و فلاش-دراو نبودید، باید با احتیاط پیش بروید.

نکته چهارم: گاهی اوقات در پات-لیمیت اوماها بازی درست این است که روی فلاپ فولد دهید.

نکته پنجم: فقط با دست‌هایی که پتانسیل بالایی دارند به بازی ادامه دهید. چنین دست‌هایی قابلیت استریت شدن روی فلاپ، فلاش-دراو یا فول-هاوس شدن را دارند. تمام این دست‌ها باید حداقل سینگل-سوتد باشند.

امیدواریم از این قسمت آموزش پوکر اوماها لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید