دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها فری-رول
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – طبقه‌بندی دست‌های شروع

در این قسمت از آموزش پوکر اوماها به طبقه‌بندی دست‌های شروع بر اساس قدرت آن‌ها می‌پردازیم، بعد از خواندن این مقاله می‌توانید تشخیص دهید که ریز دادن با کدام دست‌ها در پری-فلاپ بهتر است.

آموزش پوکر اوماها طبقه‌بندی دست‌های شروع

دست‌های شروع پات-لیمیت اوماها (PLO) به چهار طبقه کلی تقسیم می‌شوند:

  • بسیار قوی یا Premium
  • نسبتا قوی یا Speculative
  • متوسط یا Marginal
  • بی‌ارزش یا Trash

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

بسیار قوی یا پرمیوم (Premium)

دست‌های پرمیوم یا بسیار قوی شانس بالاتری برای هماهنگ شدن با فلاپ دارند. این دست‌ها شامل پاکت‌آس‌های قوی (در انتها آن‌ها را توضیح خواهیم داد)، دابل-پاکت‌پیرهایی مثل QQJJ یا KKTT، کارت‌های پشت‌سرهم بالای ۱۰ که حداقل یک سوتد داشته باشند مثل KQJ10 یا J-10-9-8 یا ۴-۵-۶-۷، رانداون‌های کوچک‌تر در دسته‌بندی بعدی قرار خواهند گرفت. رانداون‌های پشت‌سرهم با حداکثر یک فاصله که A سوتد داشته باشند. کارت‌های برادوی و پشت‌سرهم مثل AKQ9, AKJ9, AKT9, AQJ9, AQT9 و AJT9 – همچنین پیرهای بالا که سوتد-کانکتور هستند مثل ♣QQ♣J۱۰ کارت‌های دابل-سوتد پشت‌سرهم که نهایتا یک فاصله بین آن‌ها باشد نیز می‌توانند در این دسته قرار بگیرند. با این دست‌های ریز دادن منطقی است.

نسبتا قوی (Speculative)

این طبقه از دست‌های شروع شامل دست‌های نسبتا قوی تا متوسط است و برای قوی شدن نیاز به کارت‌های ویژه‌ای روی زمین دارند، اما اگر بخورند می‌توانند مانستر شده یا دراوهای بسیار قوی‌ای به وجود بیاورند. دست‌هایی مثل QJT7, QJ87 و QJ97 (حداقل سینگل-سوتد). همچنین می‌توانند شامل پیرهای کوچک همراه با سوتد-کانکتور باشند مثل ۷♠۷۸♠۹، یا پیر به همراه آس سوتد مثل ♣A♠۸♠۷۷ یا آس سوتد به همراه دو کارتی که پتانسیل استریت دارند. آس‌های سوتد و پشت‌سرهم با یک کارت اضافه نیز می‌توانند در این دسته قرار بگیرند، مثل ♣AQJ♠۴٫ با چنین دست‌هایی باید سعی کنید فلاپ را با کمترین مبلغ ممکن ببینید، تحت شرایطی که بازیکنان دیپ-استک باشند، پات چند نفره باشد و پوزیشن داشته باشید نیز می‌توانید با آن‌ها ریز دهید.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

متوسط (Marginal)

دست‌های متوسط پتانسیل کمتری برای برد دارند. این کارت‌ها معمولا یک کارت اضافه دارند مثل KQJ3 سینگل-سوتد، یا پاکت‌پیرهایی مثل KK, QQ, JJ در بازی‌های فول-رینگ. با چنین کارت‌هایی باید سعی کنید فلاپ را با کمترین مبلغ ببینید و در پوزیشن‌های انتهایی با آن‌ها وارد بازی شوید.

بی‌ارزش (Trash):

هرچیز دیگری که شرایط کارت‌های بالا را نداشته باشد، دست‌هایی که پتانسیل ناتس شدن یا به وجود آوردن دراو قوی ندارند. دستی مثل ۹۷۵۲ می‌تواند روی فلاپ شرایط خوبی داشته باشد، اما به راحتی ممکن است ببازد. کارتی مثل ♣K۴♠۲۲ در مجموع ارزش بازی ندارد و حتی اگر کارتتان بخورد در غالب شرایط پات سنگینی می‌بازید یا پات کوچکی برنده می‌شوید. آن‌ها را فولد دهید.

آموزش پوکر اوماها دست‌های AAxx

تاپ-ست می‌تواند به همه دست‌ها (به جز دراوهای بسیار قوی) روی فلاپ برتری داشته باشد. هیچ ستی بالاتر از ست آس نیست و AA به تنهایی می‌تواند دلیلی برای دیدن فلاپ باشد. با این حال اگر روی فلاپ ست آس شوید، احتمال برد شما مقداری از شخصی که هر کارت استریت و فلاش دراو است کمتر می‌باشد. فرض کنید روی فلاپ A98 قرار دارید و شخصی JT76 دارد، در این صورت احتمال برد او تقریبا ۴۷٪ است و اگر فلاش-دراو نیز باشد این احتمال برد به ۵۵٪ می‌رسد.

به جز زمانی که در پری-فلاپ آل-این زده باشید، AA دستی است که برای برد نیاز به قوی شدن دارد. مثل هر دست دیگری در پات-لیمیت اوماها کیفیت این دست نیز کاملا با کارت‌های روی زمین مشخص می‌شود. همچنین هر پاکت‌آسی قدرت لازم را ندارد، به طور مثال AA83 کارت متوسطی محسوب می‌شود. این کارت باید پتانسیل قوی شدن روی فلاپ را به روش‌های مختلف داشته باشد تا پرمیوم محسوب شود.

طبقه‌بندی انواع AA:

۱- سینگل-سوتد یا دابل-سوتد: این کارت توانایی تاپ-ست شدن و فلاش‌ناتس-دراو شدن را دارد. این کارت می‌تواند روی فلاپ اُورپیر همراه با فلاش‌ناتس-دراو باشد و در چنین شرایطی نسبت به هر کارت استریتی که ۲۰ اوت داشته باشد برتری دارد. حالت بهتر این است که AA دابل-سوتد داشته باشید، این کارت روی ۲۴٪ فلاپ‌ها می‌تواند فلاش‌ناتس-دراو شود و همچنین روی ترن ممکن است از دو طرف فلاش‌دراو شود.

۲- برادوی: داشتن کارت‌های برادوی (کارت‌های ۱۰ یا بالاتر) پتانسیل استریت-دراو شدن را نیز به قدرت دست اضافه می‌کنند. به طور مثال AAJ10 می‌تواند روی فلاپ K-Q-x اُورپیر باشد و ۱۲ اوت برای استریت داشته باشد، همچنین با وجود آس تاپ-ست و استریت ناتس می‌شود. این کارت می‌تواند تمام استریت‌‌دراوهای افراد دیگر با کارت‌های مشابه را ببندد.

۳- کانکتورها: داشتن کارتی مثل AA87 پتانسیل استریت را نیز اضافه می‌کند. وقتی که سوتد باشد نیز از جهات مختلف احتمال برد دارید. به طور مثال فرض کنید ♣A♠A♣۸♠۷ دارید و فلاپ ♣۲♠۶♠۹ می‌خورد. شما فلاش‌ناتس-دراو و اُپن-استریت هستید. بازی کردن با چنین کارتی بسیار آسان‌تر خواهد بود، همچنین اگر ترن آس بخورد تاپ-ست نیز می‌شوید!

۴- پیر دوم: پیر دوم احتمال ست شدن شما را روی فلاپ افزایش می‌دهد. دستی که دو پیر مختلف دارد ۲۱.۴٪ احتمال فلاپ ست شدن را دارا می‌باشد. همچنین این کارت اگر دابل-سوتد باشد ۴۵٪ احتمال دارد روی فلاپ فلاش‌ناتس-دراو یا ست شود.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

با توجه به فاکتورهای بالا AAxx به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

۱- نسبتا قوی (Speculative): پاکت آسی که صرفا پتانسیل ست شدن دارد یا دراوهای محدود ایجاد می‌کند. این دست ممکن است دو کارت بی‌ارزش و آفسوت داشته باشد. در حالتی که سوتد باشد وضعیت مقداری بهتر خواهد بود. در بدترین حالت ارزش دیدن فلاپ را دارند.

۲- بسیار قوی (Premium): پاکت‌آس‌های دابل-سوتد یا سینگل-سوتدهایی که برادوی یا دو کارت پشت سر هم دارند، همچنین داشتن پیر دوم نیز امتیاز محسوب می‌شود. با چنین دست‌هایی باید ریز داد، مخصوصا در پوزیشن‌های انتهایی.

۳- فوق‌العاده قوی (Magnum): پاکت‌ آس‌هایی که قوی‌ترین دست‌های اوماها هستند. کارت‌هایی مثل AAJ10 یا AAKQ یا AAKK که دابل-سوتد باشند. این کارت‌ها پتناسیل بسیار بالایی دارند و از جهات مختلف می‌توانند برنده شوند. با این کارت‌ها می‌توان در هر شرایط و پوزیشنی ریز و ری-ریز انجام داد.

امیدواریم از این قسمت آموزش پوکر اوماها لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید