دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – تحلیل دست‌های شروع – قسمت دوم

در قسمت اول آموزش پوکر اوماها در مورد سه مورد از دست‌های شروع پات-لیمیت اوماها صحبت کردیم. بیشتر بازیکنان حرفه‌ای در اروپا این فرم بازی را انتخاب می‌کنند، چرا که ترکیب خوبی از شانس و مهارت در آن وجود دارد و بازی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. همچنین ریسک از دست دادن ناگهانی پول مثل بازی‌های نولیمیت را ندارد. به همین شکل انتظارات یک بازیکن پات-لیمیت اوماها از بازی در درازمدت بسیار زیادتر است، چرا که در یک شب ممکن است بتواند مقدار هنگفتی برنده شود. البته باید در نظر بگیرید که ممکن است یک بازیکن ضعیف کل پول روی میز را جمع کند و بهترین بازیکنان نیز در آن بازنده باشند (این بازی واریانس بالایی دارد). برای بازیکن هولدمی که می‌خواهد یک مرحله بالاتر برود این بازی بسیار زیبا محسوب می‌شود، البته تشخیص قدرت دست‌های شروع شاید برای آن‌ها آسان نباشد، به همین دلیل مثال‌هایی را مطرح می‌کنیم.

آموزش پوکر اوماها – چهار مثال دیگر از دست‌های شروع

در ادامه چهار مثال دیگر را برایتان مطرح خواهیم کرد، همانطور که می‌دانید این مثال‌ها در فرم پات-لیمیت تحلیل شده‌اند.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست چهارم: ۶۷♠۸۹

آنالیز: از نظر بیشتر سیستم‌های امتیازدهی پوکر، این دست کاملا بی‌ارزش است و باید آن را در پری-فلاپ فولد کنیم. اما در واقع چنین دستی اگر تحت شرایط درستی بازی شود می‌تواند بسیار سودرسان باشد. چنین دستی در پات‌هایی که ریز نخورده‌اند بسیار خوب به نظر می‌رسد (به دلیل احتمال استریت شدن)، به شخصه ترجیح می‌دهم وارد پات‌هایی که یک یا دو بازیکن دیگر در آن حضور دارند شوم. در چنین حالتی می‌دانم که چه زمانی فلاپ به نفع حریف نخورده است و می‌توانم به آن‌ها فشار وارد کنم – حتی اگر خودم نیز روی فلاپ چندان قوی به نظر نرسم.

پوزیشن‌های اولیه: این نوع دست‌ها در پوزیشن‌های انتهایی بهتر از پوزیشن‌های اولیه عمل می‌کنند. اگر در پوزیشن‌های ابتدایی وارد بازی شوم اصولا ترجیح می‌دهم با ریز این کار را بکنم تا قدرت دستم مخفی بماند.

پوزیشن‌های انتهایی: بر اساس شرایط کلی بازی، بازیکنان و میزان استک – می‌توانید با این دست کال کنید یا ریز دهید. اگر بازیکنان شورت-استک هستند و ممکن است با هر دستی آل-این بزنند، بهترین عملکرد این است کال کنید و منتظر فلاپ خوبی باشید.

در برابر ریز: بر خلاف کارت‌های برادوی مثل AKQJ آفسوت، چنین دستی که اصلاحا به آن‌ها رانداون نیز می‌گویند ارزش بسیار بالاتری پیدا می‌کنند. این کارت‌ها برای در دام انداختن AAxx بسیار عالی هستند، چرا که وقتی فلاپ می‌خورد دقیقا می‌دانید چه شرایطی دارید و ممکن است بتوانید با دوپیر نیز برنده شوید.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست پنجم: ۷♠۸۹J

آنالیز: برخی از بازیکنان شاید فکر کنند که این دست بهتر از دست بالاست، اما اینطور نیست. فاصله‌ای که بین کارت‌ها وجود دارد اجازه نمی‌دهد که شما بتوانید از حداکثر قدرت کارت‌هایتان استفاده کنید و ۶ ترکیب از آن‌ها را از دست می‌دهید. همانطور که گفتیم در پوزیشن‌های انتهایی این دست همچنان ارزش کال کردن دارد، اما ریز نه.

دست ششم: ۶♠۸K♠K

آنالیز: پاکت کینگ سینگل-سوت دست خوبی است، با این حال به اندازه KK در هولدم قوی نیست. حقیقت این است که: شما معمولا نیاز دارید روی فلاپ تاپ-ست شوید، یا دو خال پیک ببینید (فلاش‌دراو همراه با اُورپیر)، یا اینکه X-5-7 بخورد (اوپن-استریت همراه با اُورپیر)، البته باز هم دو مورد آخر این کارت ارزش این را ندارد که کل استک خود را صرف آن کنید. همچنین نمی‌توانید در پری-فلاپ با این دست بیش از حد اگرسیو باشید. وقتی ریز سنگینی می‌دهید و یک نفر شما را ری-ریز می‌کند، معمولا پاکت-آس دارد. درنتیجه بر اساس سایز استک، سبک بازی حریف و احتمالات بلوف بعد از فلاپ – شاید ترجیح دهید دست خود بریزید و یا درنهایت روی فلاپ از بازی خارج شوید. البته در مجموع بازی با چنین دستی در مقادیر معقول اشکالی ندارد، اما برای ری-ریز کردن اصلا مناسب به نظر نمی‌رسد.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست هفتم: ♠۸۱۰AA

آنالیز: پاکت‌آس کارت قوی‌ای است،‌ حتی در پات-لیمیت اوماها. حتی می‌توانید پری-فلاپ با آن آل-این بزنید. اگر توانایی چنین کاری را نداشتید، کارت شما کاملا مشابه با دست‌های دیگر اوماها خواهد بود، یعنی برای قوی شدن به فلاپ نیاز دارد. در پات‌های چند نفره باید یا ست شوید و یا ۲ کارت با خال دل روی میز قرار بگیرد، همچنین استریت-دراو نیز می‌تواند خوب باشد. در برابر یک نفر AAxx به اندازه کافی خوب است، مخصوصا اگر حس می‌کنید حریف نیز اُورپیر داشته و فلاپ هیچ کمکی به او نکرده است. بازیکنان بسیار زیادی وجود دارند که نمی‌دانند در پات-لیمیت اوماها چطور با این کارت بازی کنند. مخصوصا آن‌هایی که پیش‌زمینه‌ای از هولدم دارند و صرفا منتظر می‌مانند تا هروقت پاکت‌آس داشتند ریز دهند، این کار باعث باخت بد آن‌ها می‌شود.

پوزیشن‌های اولیه: اگر استک کمی دارید، می‌توانید لیمپ کنید (بیگ-بلایند را کال کنید) و امیدوار باشید کسی ریز دهد تا او را ری-ریز کنید، یا اگر بیگ-استک هستید با یک ریز بازی را پیش ببرید. البته مطمئن شوید صرفا همیشه با چنین دستی در پوزیشن‌های اولیه ریز نمی‌دهید و با دست‌های دیگر نیز این کار را می‌کنید (نباید برای بازیکنان دیگر قابل تشخیص باشید).

پوزیشن‌های انتهایی: شما شرایط خوبی برای ساخت یک پات سنگین دارید و ریز دادن در چنین شرایطی شما را پاکت‌آس نشان نمی‌دهد – اگر در پات-لیمیت اوماها بازیکن خوبی باشید در پوزیشن‌های انتهایی با کارت‌های زیادی ریز می‌دهید.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

در برابر ریز: اگر می‌توانید مقدار زیادی از استک خود را وارد بازی کنید، ری-ریز کردن مشخصا بهترین انتخاب خواهد بود. اگر این کار ممکن نیست، صرفا جاست-کال کنید یا مقدار کمی ری-ریز کنید (البته تمام شرایط میز و فاکتورهای لازم را در نظر بگیرید و مطمئن شوید بهترین عملکرد ممکن را دارید). هنگامی که پول زیادی زیر دست بازیکنان و در استک شما باقی‌مانده است ری-ریز نکنید، چرا که به حریف ایمپلاید آدز لازم را می‌دهید. در چنین حالتی آن‌ها دست شما را می‌دانند اما شما نمی‌توانید دست‌خوانی را انجام دهید، احتمال باختتان بعد از فلاپ نسبت به آن‌ها بسیار بالاتر است.

جمع‌بندی انتخاب دست شروع مناسب و بازی با آن‌ها در پات-لیمیت اوماها بسیار آسان است. ممکن است برای بازیکنان مبتدی مقداری طول بکشد تا تصمیم‌گیری درستی انجام دهند، اما با تمرین به این درجه خواهند رسید، امیدواریم که این سری مقالات آموزش پوکر اوماها برای شما مفید واقع شده باشند. موفق باشید.

آموزش پوکر اوماها – تحلیل دست‌های شروع – قسمت اول

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید