دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها – بلوف زدن
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – تحلیل دست‌های شروع – قسمت اول

بسیاری از بازیکنان هولدم که به تازگی وارد اوماها شده‌اند، در تشخیص دست‌های شروع خوب دچار مشکل هستند. دلیل آن نیز این است که در اوماها باید ذهنیت متفاوتی نسب به هولدم داشت (اوماها بازی دراوها است و معمولا چیزی به نام «بهترین دست» روی فلاپ وجود ندارد)، همچنین آن‌ها نمی‌دانند که در دست شروع خود باید به دنبال چه چیزی باشند.

آموزش پوکر اوماها – تحلیل ۳ دست شروع

در این قسمت از آموزش پوکر اوماها به بررسی سه دست شروع و نحوه بازی با آن‌ها می‌پردازیم. لطفا مد نظر داشته باشید تمرکز ما بر روی فرم پات-لیمیت و از نوع های است. برای بازی‌هایی مثل Omaha 8 یا های-لو استراتژی‌ها به طور کلی متفاوت هستند.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست اول: ♠AKQ♣J

آنالیز: بسیاری از بازیکنان هولدم تصور می‌کنند که این دست بسیار قوی است و با آن مثل برگ ناتس برخورد می‌کنند. با اینکه در اوماها نیز کارت بدی نیست، اما خیلی هم عالی به نظر نمی‌رسد. دلیل اصلی این موضوع نیز این است که این دست «سوتد» نیست و هیچ خال مشابهی در آن یافت نمی‌شود که باعث ضعیف شدن آن می‌شود. سوتد نبودن این کارت پتانسیل آن را برای ایجاد دراو قوی از بین می‌برند. حتی اگر ۴ کارت کانکتد داشته باشید، به طور مثال فلاپ ۱۰-۹-X بخورد صرفا KQJ شما عمل می‌کند و آس شما بی‌ارزش است و نمی‌توانید به حداکثر استریت-دراو دست یابید. شما برای برد باید با این دست روی فلاپ دوپیر شوید که علاوه بر آن باعث گات-شات شدن شما نیز می‌شود (مثل فلاپ K-J-6 رین‌باو)، همچنین در برابر یک حریف قرار داشته باشید که او نیز نهایتا دوپیر باشد و ست نباشد. اگر فلاپ A-Q-10 بخورد نیز وضعیت بد به نظر نمی‌رسد. با این حال شما تنها نصف مسیر را پیش رفته‌اید، اوت‌های زیادی ممکن است برای حریف وجود داشته باشد که بتواند برنده پات شود (برگی مثل AAxx را تصور کنید که فلاش-دراو نیز دارد). فلاپ‌های خوب دیگر برای شما می‌توانند J-10-x (تاپ-پیر همراه با استریت-دراو)، Q-J-x باشد. همچنین J-J-x هنگامی خوب است که در برابر فول-هاوس دیگری قرار نداشته باشید. بهترین فلاپ نیز برای این دست Q-Q-J است و اگر یک بازیکن دیگر Q داشته باشد احتمال برد حریف در بهترین حالت ۵٪ است. بازیکنان هولدم شاید فکر کنند که بهترین فلاپ A-A-K است، اما چطور می‌توانید روی چنین فلاپی پول ببرید؟ بازیکنان پات-لیمیت اوماها تنها در صورتی که آس داشته باشند شاید شما را کال کنند. همچنین از سمت KKxx نیز شاید کال شوید اما در نهایت او نیز اگر عکس‌العمل زیادی از جانب شما ببیند کارت خود را خواهد ریخت.

پوزیشن‌های اولیه: باید با این دست بازی کنید، اما بدانید آنقدر که به نظر می‌رسد خوب نیست.

پوزیشن‌های انتهایی: دست خوبی دارید و ریز دادن اشکالی ندارد. (دقت کنید که پات-سایز زدن در این شرایط چندان مناسب نیست.) اما صرفا از این نکته آگاه باشید که اگر دوپیر شدید (و هیچ استریت و فلاشی در کار نبود)، اگر بازی قبل از شما توسط ۲ بازیکن ریز خورد باز هم دست چندان قوی ندارید.

در برابر ریز: در برابر یک ریز این دست معمولا قابل بازی کردن است، اما در برابر دومین ریز توصیه نمی‌شود. البته این کار تا حد زیادی بستگی به اندازه استک بازیکنان و شرایط دارد اما به صورت کلی ریز دوم معمولا به معنی AA یا KK و دیگر های‌کارت‌ها است که نسبت به شما برتری دارند. در چنین مواردی دست شما ضعیف است و بدون شک باید آن را فولد دهید. دست‌های دیگری وجود دارند که شاید بخواهید با آن‌ها در برابر AAxx بازی کنید اما این دست (کارت‌های برادوی بدون سوتد) مطمئنا جزو آن‌ها نیست.

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست دوم: J♠۱۰۹♠۸

آنالیز: این یک دست واقعی و بسیار خوب در بازی اوماها است! هر بازیکن خوب اوماها پات-لیمیت می‌داند که این دست پرمیوم و فوق‌العاده است و در برخی موارد می‌توانید کل استک خود را با آن بدهید، حتی در پری-فلاپ. فلاپ‌های بسیاری برای قوی شدن این دست وجود دارند، استریت همراه با بکدور-دراو، هر کارت استریت، دوپیر و اوپن-استریت، فلاش‌دراو همه می‌توانند دراوهای بسیار قوی‌ای به وجود بیاورند. البته در نظر داشته باشید اگر فلاپ فقط فلاش‌دراو باشید و هیچ اوت دیگری وجود نداشته باشد باید دست خود را ماک کنید. فقط هنگامی که استریت‌دراو یا دوپیر بودید اهمیت فلاش‌دراو شما بالا می‌رود. آن‌ها ممکن است همچنین اوت‌های بکدور شما را نیز بیشتر کنند و طوری که دست شما نسبت به تمام دست‌های دیگر احتمال برد بالاتری داشته باشد، جوری که ترجیح دهید با دراو خود اگرسیو باشید و صرفا به کال حریف نپردازید.

پوزیشن‌های اولیه: در پات-لیمیت اوماها، به شخصه در شروع همیشه ریز کمی می‌دهم و به ندرت با لیمپ کردن (کال بیگ-بلایند) وارد بازی می‌شوم. شما می‌خواهید با چنین دستی پات سنگینی بسازید، حتی اگر در پوزیشن‌های اولیه باشید. وقتی با چنین دست‌هایی در پوزیشن‌های اولیه ریز می‌دهید حریف غالبا حدس می‌زند که شما های‌کارت دارید و اگر فلاپ ۵-۶-۷ بخورد عکس‌العمل‌های بسیاری از آن‌ها شاهد خواهید بود. بسته به اندازه استک، میزان تهاجمی بودن حریف و نوع فلاپ ممکن است بتوانید با یک چک-ریز پول بسیار زیدی ببرید.

پوزیشن‌های انتهایی: شما دست بسیار قوی‌ای دارید، علاوه بر آن پوزیشن مناسب. می‌خواهید پات سنگینی بسازید، اما اگر بازیکنان زیادی شما را کال نکردند نیز اهمیتی ندارد (در حقیقت هرچه بیشتر باشند بهتر است). در چنین شرایطی اصلا نباید لیمپ کنید. شما دستی دارید که باید با آن ریز دهید.

در برابر ریز: قطعا در برابر ریز نیز دست شما قابلیت بازی دارد. گاهی اوقات می‌توانید کال کنید و گاهی اوقات ریز دهید (برای مخفی کردن دست خود). در چنین حالتی حریف ممکن است شما را AA‌xx بخواند و حتی اگر فلاپ را از دست دادید می‌توانید بلوف بزنید، و اگر هم کارت‌های متوسط روی زمین قرار گرفت احتمالا به پول زیادی خواهید رسید. در برابر ۲ ریز (نشان‌دهنده AAxx) این دست باز هم قابلیت بازی دارد، مخصوصا اگر مقدار مناسبی از استک بازیکنان برای بعد از فلاپ بماند (ایمپلاید-آدز یا احتمالات جانبی). حتی اگر در برابر AA قرار داشتید نیز نباید ترسی در شما وجود داشته باشد،‌ چرا که همچنان با یک فلاپ خوب ممکن است پول زیادی ببرید. مشکل صرفا زمانی به وجود می‌آید که در برابر دستی مشابه با خود و مقداری بالاتر قرار داشته باشید (Q♠J۱۰♠۹).

آموزش پوکر اوماها دست‌های شروع

دست سوم: J♠J♣۶۲

آنالیز: بیشتر بازیکنان هولدم فکر می‌کنند چنین دستی به اندازه JJ در هولدم خوب است. اینطور نیست. شما هیچ کارت سوتدی ندارید، استریت دراو نیز وجود ندارد و تنها چیزی که دارید پیر جک است. برای ادامه بازی روی فلاپ باید J بخورد، اما این تنها مشکل شما نخواهد بود. مشکل اینجاست که اگر فلاپ ست شوید (بدون اُورکارت) همچنان دراوهای زیادی می‌توانند در برابر شما وجود داشته باشند: وقتی که در برابر یک دراو بسیار قوی قرار داشته باشید آنقدر که فکر می‌کنید وضعیت خوبی ندارید. به طور مثال، فرض کنید فلاپ J-10-2 رین‌باو خورده است، به نظر خوب می‌رسد. اما فرض کنید که حریف KQ98 دارد، او برای برد ۲۰ اوت دارد و احتمال بردش از شما بیشتر است! حتی اگر او روی فلاپ فلاش‌دراو باشد نیز به مراتب احتمال برد بالاتری خواهد داشت. البته ممکن است فول-هاوس شوید اما صرفا در شرایطی پول خواهید برد که کل پول خود را روی فلاپ وارد بازی کنید. نکاتی در مورد این دست: شما فقط دو کارت موثر دارید، دست‌های خوب اوماها ۴کارته و نزدیک به هم هستند، روی فلاپ به J نیاز دارید، اما این کارت نیز مشخصا می‌تواند استریت-دراوهای خوبی به وجود آورد و شما نیز هیچ بلاکر استریتی در دست خود ندارید (حتی کارت ضعیفی مثل JJ87 نیز همچنان بسیار بهتر از این دست است).

پوزیشن‌های اولیه: هرگز نباید با چنین دستی وارد بازی شوید – به هیچ‌وجه!

پوزیشن‌های انتهایی: اگر دیلر هستید می‌توانید در پات‌هایی که ریز نخورده‌اند وارد شوید، مخصوصا هنگامی که بازیکنان مبتدی و بسیار لوزی وجود دارند که اگر فلاپ ست شوید پول خوبی به شما می‌دهند. در برابر بازیکنان حرفه‌ای نیازی به فکر کردن درباره این دست ندارید، به راحتی آن را بریزید.

ادامه این آموزش پوکر اوماها را در لینک زیر مطالعه کنید:

آموزش پوکر اوماها – تحلیل دست‌های شروع – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید