دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها دراو
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – دراو ضعیف

در قسمت قبلی آموزش پوکر اوماها قدرت دست‌های دراو را برایتان شرح دادیم، در این قسمت به بررسی دراوهای ضعیف می‌پردازیم.

حقیقت پات-لیمیت اوماها این است که ۹۹٪ بازی بر پایه دراوها انجام می‌شود. ممکن است شخصی فلاش ناتس باشد و شخص دیگری فلاش-سکند ناتس، یا اینکه استریت ناتس در برابر استریت سکند قرار بگیرد، اما این شرایط به ندرت پیش می‌آید و همچنین معمولا پات سنگینی را در بر نخواهد داشت. وقتی که دو نفر روی فلاپ استریت ناتس هستند، نتیجه نهایی بین آن‌ها معمولا با دراوهای دیگری که ممکن است داشته باشند تعیین می‌شود. یا به طور مثال وقتی شخصی J-10-9-8 دارد و فلاپ J-J-10 می‌خورد، ممکن است فردی AKQJ داشته باشد – در این صورت او ۹ اوت برای به وجود آوردن فول-هاوس بهتر دارد. همچنین در شرایطی که ست در برابر ست قرار می‌گیرد نیز ست پایین‌تر ممکن است کاملا بازنده نباشد و دراوهایی برای استریت یا فلاش داشته باشد.

آموزش پوکر اوماها دراو

آموزش پوکر اوماها – دراوهای ضعیف

در مجموع خواستیم شما را به این دید برسانیم که دراوها مهم‌ترین بخش اوماها هستند و اغلب بازیکنان در رابطه با آن اشتباهات بدی انجام می‌دهند. همچنین بیشتر پات‌های سنگین اوماها بر پایه استریت دراوها تشکیل می‌شود. سه حالت برای به وجود آمدن یک دراو بسیار ضعیف وجود دارد و با استفاده از آن‌ها می‌توانید پات‌های سنگینی برنده شوید.

  • حالت اول زمانی است که استریت-دراو ناتس در برابر استریت-دراو غیر ناتس قرار می‌گیرد.
  • حالت دوم هنگامی است که حریف برای شما شرایط فری-رول ایجاد می‌کند و بدون داشتن فلاش-دراو به دنبال استریت شدن می‌رود و شما با داشتن فلا‌ش‌دراو بدون هیچ ریسکی ممکن است برنده بازی شوید.
  • حالت سوم زمانی است که هر دو بازیکن استریت-دراو هستند اما یکی از آن‌ها پیر دارد، داشتن پیر در این هنگام برتری فوق‌العاده‌ای برای فرد ایجاد می‌کند.

مورد اول: استریت-دراو ناتس در برابر استریت-دراو غیر ناتس

اولین مورد شرایطی است که هرکارت ناتس در برابر هرکارت غیر ناتس قرار می‌گیرد (هر کارت به استریت-دراوی می‌گویند که بیش از ۱۳ کارت اوت دارد). به طور مثال J-10-8-6 روی فلاپ ۳-۷-۹ تعداد ۱۶ کارت اوت ناتس دارد، کارت‌های ۵ – ۶ – ۸ – ۱۰ این دست را کاملا ناتس می‌کنند و احتمال خوردن آن‌ها تا ریور ۵۹٪ است. کارتی مثل ۴-۵-۶-۸ نیز روی فلاپ ۳-۷-۹ تعداد ۱۶ کارت اوت دارد، اما فقط ۶ عدد از آن‌ها باعث ناتس شدن این دست می‌شوند. به عبارتی بیشتر کارت‌هایی که باعث استریت شدن ۴-۵-۶-۸ می‌شوند، استریت بالاتری برای J-10-8-6 به وجود می‌آورند. در نهایت اگر این دو برگ در برابر هم قرار بگیرند J-10-8-6 تقریبا ۷۸٪ احتمال برد و ۴-۵-۶-۸ تقریبا ۱۲٪ روی فلاپ ۳-۷-۹ احتمال برد دارد (۱۰٪ نیز احتمال چاپ شدن پات وجود دارد).

آموزش پوکر اوماها دراو

در این حالت اگر روی فلاپ هر دو بازیکن آل-این بزنند، دست بازیکن اول کاملا روی دست بازیکن دوم سلطه دارد. حتی اگر بازیکن دوم روی فلاپ از آل-این زدن خودداری کند، با کامل شدن دراوهایش باز هم احتمال دارد کل استک خود را از دست بدهد.

یک مورد دیگر را بررسی می‌کنیم: Q-J-8-7 روی فلاپ ۲-۹-۱۰ تعداد ۲۰ کارت اوت دارد که ۱۴ مورد از آن‌ها ناتس هستند، با این حال می‌تواند به راحتی توسط کارتی مثل AKQJ تحت سلطه قرار بگیرد، با اینکه کارت دوم ۱۳ اوت دارد اما احتمال برد آن در این شرایط نزدیک به ۵۲٪ در حالی که QJ87 تنها ۲۳٪ احتمال برد داشته و ۲۵٪‌ نیز احتمال چاپ شدن وجود دارد. دلیل این موضوع نیز واضح است: تعدادی از کارت‌هایی که برگ اول را استریت می‌کنند برای برگ دوم استریت بالاتری به وجود می‌آورند (جک‌ها و کویین‌ها)، با این حال QJ87 می‌تواند استریت‌های کوچکی نیز به وجود آورد و برنده شود. در مجموع AKQJ شرایط بسیار بهتری دارد و برای برد نیاز به توسعه پیدا کردن ندارد.

نکته: فقط به دنبال دراو ناتس بروید.

نکته: دست‌هایی که می‌توانند استریت ناتس به وجود بیاورند و اوت‌های زیادی دارند پتانسیل بسیار بالایی برای بازی دارند.

مطلب پیشنهادی: آموزش پوکر اوماها – بلاکر

مورد دوم: فری-رول روی زمین‌هایی که فلاش-دراو دارد

استریت-دراو (یا حتی استریتی که به وجود آمده) زمانی که دو کارت سوتد روی زمین وجود دارد و فلاش-دراو نیستید، به چند دلیل ارزش خود را از دست می‌دهد. اولین مورد این است که اوت‌های ناتس شما کمتر می‌شود، چرا که تعدادی از کارت‌هایی که باعث استریت شدن شما می‌شوند فلاش زمین را نیز باز می‌کنند. نکته دوم این است که حتی اگر در ترن استریت ناتس شوید می‌توانید برای حریف شرایط فری-رول ایجاد کنید.

آموزش پوکر اوماها دراو

منظور از فری-رول این است که دست حریف ممکن است بدون هیچ ریسکی بتواند برنده پول شما شود، با یک مثال بررسی می‌کنیم. فرض کنید شما ♣K♠Q♣J♠۱۰ دارید و فلاپ ♠۲♣۸♠۹ می‌خورد. در این حالت ۱۳ کارت اوت استریت ناتس داشته و همچنین فلاش-دراو هستید و علاوه بر آن شانس بکدور-فلاش شدن را نیز دارید. در چنین شرایطی اگر شخصی KQJ۱۰ داشته باشد اصطلاحا فری-رول شده است، چرا که کارت‌های مشابهی دارید و در بهترین حالت برای او پات ممکن است چاپ شود و هیچ شانس بردی ندارد، اما شما ممکن است فلاش شوید و بدون هیچ ریسکی پول حریف را ببرید.

در مجموع بازیکنی که ۱۳ کارت اوت استریت دارد و فلاش-ناتس دراو است احتمال برد بیشتری از هر دست دیگری دارد.

نکته: وجود دو کارت فلاش روی میز ارزش استریت-دراو را کاهش می‌دهد. ترجیحا اگر فلاش‌دراو ندارید به دنبال استریت شدن در چنین زمین‌هایی نروید.

نکته: استریت-دراو همراه با فلاش-ناتس‌دراو از قوی‌ترین دست‌های اوماها محسوب می‌شود.

آموزش پوکر اوماها

مورد سوم: استریت دراوهایی که پیر دارند قوی‌تراند

ارزش یک پیر در مقایسه با ۱۳ کارت اوت اغلب نادیده گرفته می‌شود. فرض کنید بازیکن اول J-10-9-8 دارد و بازیکن دوم A-J-10-9 و فلاپ ۲-۷-۸ می‌خورد. در چنین شرایطی هر دو بازیکن آدز استریت دارند اما بازیکن اول ۴۸٪ احتمال برد و بازیکن دوم تنها ۱۰٪ احتمال برد دارد (۴۲٪ نیز احتمال چاپ شدن پات).

به همین شکل روی فلاپ ۱۰-۹-۴ کارت KQJ10 نسبت به KQJ5 برتری ۴-به-۱ دارد. روی زمین K-Q-4 نیز AAJ10 نسبت به A-J-10-5 برتری ۴-به-۱ دارد. با توجه به این نکات می‌توانید بفهمید که اهمیت کار کردن ۴ کارت با هم در اوماها تا چه اندازه مهم است.

نکته: علاوه بر وجود احتمالات دیگر، ۳ کارت برای استریت به همراه با یک پیر، می‌توانند کاملا بر استریت دراو بدون پیر غلبه داشته باشد.

نکته: بازی با دست‌هایی که فقط ۳ کارت مفید دارند برای حریف برتری ایجاد می‌کند، در چنین حالتی دست شما در بهترین حالت متوسط محسوب می‌شود.

امیدواریم از این قسمت آموزش پوکر اوماها لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید