دسته‌ها

آموزش پوکر اوماها بلوف زدن
پات لیمیت اوماها (PLO)

آموزش پوکر اوماها – بلوف زدن – قسمت اول

مقالات زیادی در مورد بلوف زدن در نولیمیت هولدم وجود دارد، اما در پات-لیمیت اوماها به ندرت به این موضوع توجه می‌شود، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این آموزش پوکر اوماها به آن بپردازیم. در این سری مقالات نگاهی به شرایطی می‌پردازیم که بلوف زدن در آن‌ها می‌تواند بسیار سودرسان باشد. بسیاری از افراد استراتژی تایت-اگرسیو را در اوماها پیش می‌گیرند، اما بازیکنان حرفه‌ای بیشتر از آن چیزی که فکر کنید بلوف می‌زنند. منظور این نیست که با آس ضعیف روی فلاپی که فلاش دارد بلوف بزنید، چرا که بسیاری از افراد این کار را می‌کنند، به جای این کار باید وقتی موفق به درک طیف کارت‌های حریف شدید وانمود به داشتن دست ناتس کنید.

آموزش پوکر اوماها بلوف زدن

آموزش پوکر اوماها – بلوف زدن روی زمین‌های پیر شده

گاهی اوقات زمین روی فلاپ پیر می‌شود. در این قسمت از آموزش پوکر اوماها به بررسی این می‌پردازیم که چطور روی چنین زمین‌های می‌توانیم به سود زیادی برسیم. اگر قادر باشید به درستی شرایط را ارزیابی کنید و از آن سود ببرید، مطمئنا برنده پات‌های بسیار بزرگی خواهید شد. دلیل اصلی اینکه احتمال موفق بودن بلوف روی چنین فلاپ‌هایی بالاتر می‌باشد این است که بیشتر بازیکنان اغلب نمی‌خواهند کل استک خود را با پیرهای قوی مثل AA یا KK وارد بازی کنند.

به طور مثال فرض کنید در بازی ۲۰$/۱۰$ پات-لیمیت اوماها هستید و میز ۶نفره است. هر بازیکن ۳,۰۰۰$ استک دارد. یک بازیکن در UTG لیمپ می‌کند و شما نیز در کات-آف با ۸۸۹T دابل-سوتد بیگ-بلایند را کال می‌کنید. دیلر ریز می‌دهد و مبلغ را به ۱۰۰$ می‌رساند. بلایندها فولد می‌دهند. لیمپر کال می‌کند، شما نیز کال می‌کنید. فلاپ J-3-3 می‌خورد و فلاش‌دراو نیز وجود ندارد. با توجه به ریز پری-فلاپ بعید به نظر می‌رسد که هیچکدام از افراد ۳ یا JJ داشته باشند، درنتیجه می‌توانید روی این فلاپ بازی را به دست بگیرید. البته دقت کنید روی فلاپ‌هایی که پیرهای بالا دارند احتمال اینکه حریف ست یا فول-هاوس باشد بسیار بالاتر است و چنین حرکتی ریسکی محسوب می‌شود.

۳۳۰$ در پات است. اگر اولین بازیکن چک داد و شما بت کردید، در همین مرحله شانس این را خواهید داشت که ۲۳۰$ سود کنید. درحقیقت چندین راه برای بردن پات وجود دارد. اگر همه بازیکنان در فلاپ چک دادند، می‌توانید در ترن بت کنید و احتمالا برنده می‌شوید.

آموزش پوکر اوماها بلوف زدن

اما یکی از روش‌های بیشتر کردن سود این است که چک دهید و بازی به ریزر پری-فلاپ برسد. او احتمالا با هر پیر قوی‌ای روی فلاپ c-bet می‌کند یا حتی بدون داشتن پیر کاملا بلوف می‌زند. وقتی که بازیکن سوم کارت خود را فولد داد، می‌توانید بازی را کنترل کنید. اگر دیلر ۳۰۰$ ریز داد، می‌توانید ری-ریز کنید یا کال کنید (کال کردن نشان‌دهنده قدرت کارت شما است)، و در ترن یا ریور پات را از حریف بگیرید.

فرض کنید چک می‌دهید و دیلر ۳۰۰$ ریز می‌دهد. توصیه می‌کنیم که تنها ۳۰۰$ دیگر او را ری-ریز کنید. حدف این است که او را اغوا به کال کردن کنید، که معمولا این کار را انجام می‌دهد و به راحتی تسلیم نمی‌شود. همچنین وانمود به داشتن دستی قوی می‌کنید و می‌توانید روی ترن به او بلوف بزنید. همچنین اگر به سرعت کارت خود را فولد دهد ۵۳۰$ سود خواهید داشت.

بیایید بررسی کنیم اگر کال کند چه اتفاقی خواهد افتاد. مبلغ پات به ۱,۵۳۰$ می‌رسد. شما و حریفتان هرکدام ۷۰۰$ از ۳۰۰۰$ استک خود را درگیر کرده‌اید درنتیجه بیش از حد به پات وابسته نشده‌اید. فرض کنیم ترن ۶ می‌خورد. توصیه می‌کنیم بین ۴۰٪‌ تا ۷۰٪ پات ریز دهید. در چنین شرایطی اغلب حریف کارت خود را فولد می‌دهد. همچنین بیش از ۸۰٪ مواقع شانس برد دارید (در صورتی که اگر پات بزنید بلوف به نظر می‌رسید). در این مثال بت کردن با مبلغ ۷۵۰$ معقول به نظر می‌رسد. اگر شرایط و دست حریف را به درستی حدس زده باشید، او کارت خود را فولد می‌دهد و در درازمدت به سود خواهید رسید (در نظر بگیرید در برخی شرایط احتمال باخت نیز وجود دارد).

آموزش پوکر اوماها بلوف زدن

شما قبل ازینکه ۷۵۰$ در ترن بت کنید، ۶۰۰$ صرف بلوف کرده بودید. درنتیجه در مجموع ۱۳۵۰$ صرف بلوف زدن شما شده است. همچنین نباید ۱۰۰$ که در پری-فلاپ کال کردید را در کنار این مبلغ قرار دهید، چرا که ممکن بود دست خود را به راحتی فولد دهید و تسلیم شوید. همچنین اگر روی ترن حریف کارت خود را بریزد ۸۳۰$ سود خواهید داشت. اینکه چند درصد مواقع حریف باید فولد دهد تا به سود برسید نیز می‌تواند با استفاده از فرمول زیر محاسبه شود.

دقت کنید مقداری که بلوف می‌زنید تقسیم بر سود برابر با x می‌باشد.

نقطه تعادل ≃ ۱۰۰ x÷(x+1) x

درنتیجه در مثالی که زدیم ۱۳۵۰$ تقسیم بر ۸۳۰$ برابر با ۱٫۶۳ و مقدار x خواهد بود.

۶۲% ≃ ۱٫۶۳÷۲٫۶۳ x 100

درنتیجه بلوف شما باید بیش از ۶۲٪ مواقع عمل کند تا به سود برسید. بنا به تجربه اگر نکات زیر را رعایت کنید معمولا بیش از ۷۵٪ مواقع این نوع بلوف پاسخگو است:

اندازه استک حریف در برابر بازیکنان شورت-استک یا کسانی که به پات وابسته هستند این نوع بلوف جواب نمی‌دهد.

باید مطمئن باشید که حریف قابلیت فولد دادن AA و KK را در این شرایط دارد. بعضی از بازیکنان به راحتی کال می‌کنند.

اگر حریف تیلت است این کار را انجام ندهید. او با بسیاری از کارت‌ها کال می‌کند.

بیش از حد این کار را انجام ندهید. بازیکنان استراتژی شما را تشخیص می‌دهند.

آخرین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که اگر حریف روی ترن کال کرد چه کاری انجام دهید. مبلغ پات به ۳,۰۳۰$ خواهد رسید و ۱,۵۵۰$ برایتان باقی می‌ماند. اگر روی ریور به صورت معجزه‌آسایی ۸ نخورد و فول-هاوس نشوید بهتر است تسلیم شده و  ریور را چک دهید. اگر حریف در چنین شرایطی روی ترن کال کند، در ریور نیز بت شما را کال خواهد کرد.

قسمت بعدی آموزش را از لینک زیر مطالعه کنید:

آموزش پوکر اوماها – بلوف زدن – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید