دسته‌ها

آموزش شمردن اوت در پوکر
ریاضیات در پوکر

آموزش شمردن اوت در پوکر – چگونه اوت‌های خود را بشماریم؟ (۲)

در قسمت قبل آموزش شمردن اوت در پوکر تا حدودی در مورد درصدها و نحوه محاسبه تعداد اوت‌ها صحبت کردیم، در این قسمت کمی بیشتر وارد جزییات خواهیم شد، با مدرسه پوکروای همراه باشید!

آموزش کامل برد در پوکر آنلاین

روند کلی محاسبه اوت‌ها و محاسبه احتمال برد

  1.       تشخیص دهید چه دستی دارید یا می‌توانید داشته باشید. اگر رتبه‌بندی دست‌ها را به خوبی نمی‌دانید آن‌ها را مطالعه کنید.
  2.       محاسبه کنید که چند کارت وجود دارند که دست شما را کامل می‌کنند.
  3.       احتمال برد خود را با استفاده از قانون ۲ و ۴ محاسبه کنید.
  4.       با استفاده از احتمال برد و پات-آدز تشخیص دهید آیا دستتان ارزش ادامه دادن به بازی را دارد یا خیر.

نکاتی که باید هنگام شمردن اوت‌ها در نظر بگیرید

دو بار شمردن 

یکی از مسائلی که باید به آن‌ها توجه کنید این است که اوت‌های خود را ۲ بار نشمارید. با داشتن دراو قوی مثل اوپن-استریت و فلاش‌دراو شما به ترتیب ۸ اوت برای استریت و ۹ اوت برای فلاش خواهید داشت. با این حال ۲ کارت از ۸ اوت استریت باعث فلاش شدن شما می‌شوند، درنتیجه باید آن‌ها را از مجموع اوت‌های خود کم کنید.

یعنی شما دیگر ۱۷ اوت نخواهید داشت (۹ + ۸) و در واقع ۱۵ اوت دارید (۹ اوت برای فلاش و ۶ اوت برای استریت شدن).

دابل گات شات

یکی از دراوهای جذابی که می‌تواند در پوکر به وجود بیاید دابل‌ گات‌شات (Double Gutshot) است. گات‌شات هنگامی به وجود می‌آید که شما یک کارت خاص را برای استریت شدن می‌خواهید، حال در دابل-گات‌شات این اتفاق از دو سمت برای شما می‌افتد.

به طور مثال روی زمین A-Q-8 شما JT دارید. خوردن هر K یا ۹ باعث استریت شدن شما خواهد شد. تشخیص دابل‌گات‌شات برای بازیکنان حریف، حتی بازیکنان باتجربه نیز گاهی دشوار است.

به همین دلیل قدرت دست شما مخفی باقی خواهد ماند و دیگران به راحتی قادر به تشخیص آن نیستند. هرچه دست شما مخفی‌تر باشد، می‌توانید با استفاده از آن پول بیشتری ببرید.

کارت پوکر

مانستر دراو (Monster Draw)

دراو جذاب دیگری که وجود دارد به آن «مانستر» به معنی هیولا می‌گویند. به صورت کلی هنگامی که بیشتر از ۱۲ اوت دارید مانستر دراو هستید و این دراو معمولا از ترکیب استریت و فلاش‌دراو – و یا تاپ‌پیر و فلاش‌دراو تشکیل می‌شود.

 این دست‌ها اوت‌های زیادی دارند و حتی اگر همه‌ی چیپ‌های خود را نیز وارد بازی کنید اشتباه نکرده‌اید (البته به شرطی که استک بسیار زیادی نداشته باشید).

قدرتمندترین نوع تمام دراوها اوپن-استریت و فلاش‌دراو است، به طور مثال هنگامی که روی زمین ♣۵۹Q دست شما۱۰J باشد.

با داشتن چنین دستی نه تنها دراو فلاش و استریت هستید، بلکه با خوردن ۸ و K استریت‌فلاش می‌شوید و هیچ دستی توانایی شکست دادن شما را نخواهد داشت. اهمیت این ۲ اوت را دست کم نگیرید.

مشکلی که در رابطه با محاسبه احتمال برد این دراوها وجود دارد این است که استفاده از قانون ۲ و ۴ باعث می‌شود تخمین شما کمی با اندازه واقعی تفاوت داشته باشد. با این حال، حالات کمی وجود دارد که بخواهید چنین دراوهایی را فولد دهید.

آنتی‌اوت‌ها (Anti-outs)

جنبه دیگری که باید آن را در نظر بگیریم، این است که تمام اوت‌ها ارزش یکسانی ندارند. اوت‌های ناتس شدن (قویترین دست ممکن شدن) همیشه بهترین نوع اوت‌ها هستند، با این حال متاسفانه همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

به طور مثال در بیشتر شرایط ما اوت‌های فلاش‌دراو خود را برنده در نظر می‌گیریم، اما ممکن است باعث فول‌هاوس شدن حریف شوند.

 فرض کنید حریف شما روی زمین ♠۲۷T دستی مثل ۷۷ داشته باشد، در این صورت ما در حالت عادی ۲ را نیز به عنوان یک اوت در شمرده‌ایم.

با این حال چنین کارتی باعث قوی شدن دست حریف نیز خواهد شد و متاسفانه اگر چنین اتفاقی بیافتد، فلاش شما در برابر فول‌هاوس او بازنده خواهد بود.

 در مثالی که زدیم شما ممکن است پول زیادی را از دست بدهید.

شمارش اوت‌ها در پوکر

مثال دیگر از این مورد وقتی است که شما استریت پایین به وجود می‌آورید. یعنی ۲ کارت پایین تکمیل‌کننده استریت را دارید، به طور مثال داشتن ۸۷ روی زمین ۵-۹-۱۰ چنین حالتی را برایتان رقم خواهد زد. در این شرایط اگر حریف KQ یا Q8 داشته باشد، با خوردن J شما استریت پایینتری خواهید داشت و در نهایت بازنده می‌شوید.

به همین دلیل همواره دراوهایی که شما را به سمت بالا استریت می‌کنند بسیار قویتر محسوب می‌شوند. البته همیشه ممکن نیست که بتوانید از به وجود آمدن استریت دراو پایین اجتناب کنید. با این حال باید در نظر بگیرید که این دراوها ضعیفتر از انواع دیگر هستند و سعی کنید پول خود را با آن‌ها از دست ندهید.

چنین حالتی در زمانی که اُورکارت دارید نیز صدق می‌کند: AK روی زمین T-5-2، اگر در ترن آس یا کینگ بخورد نمی‌توانید مطمئن باشید که بهترین دست را خواهید داشت. چرا که شخصی ممکن است دوپیر یا ست بوده باشد و یا با خوردن آس یا کینگ دوپیر شود و در برابر ما برنده باشد.

مثالی از شمردن اوت‌ها در واقعیت

حریف ۴♠۴ دارد و ما روی زمین ♠۷۳♣۵T دست ۸۹ داریم.

ترجیحا خودتان محاسبه کنید چند اوت داریم و سپس پاسخ را ببینید!

شمارش اوت‌ها در پوکر

  • ما ۲ کارت بالاتر از حریف داریم و با خوردن ۹ و ۸ پیر قویتری می‌سازیم، ۳ عدد ۹ و ۳ عدد ۸ در کارت‌ها باقی مانده که در مجموع ۶ اوت به شما می‌دهد.
  • همچنین J و ۶ را نیز برای کامل شدن استریت خود می‌خواهیم که از هر کارت ۴ نوع وجود دارد و ۸ اوت را به ما می‌دهد.
  • همچنین فلاش‌دراو هستیم و به طور کلی ۱۳ کارت دل وجود دارد. ۲ کارت دل در دست ما، ۲ کارت روی زمین و ۱ کارت نیز در دست حریف وجود دارد. در نهایت ۸ کارت دل به عنوان اوت‌های ما باقی می‌ماند.

مجموع این اعداد در نهایت ما را به عدد ۲۲ اوت می‌رساند.

با این حال برخی از اوت‌های ما ۲ بار شمرده شده‌اند. خوردن ۶ وJ باعث فلاش شدن شده و باید از اوت‌های اوپن-استریت‌ حذف گردد.

در نهایت ما به عدد ۲۰ اوت خواهیم رسید. با استفاده از قانون ۲ و ۴ ما در ترن تقریبا ۴۰٪ احتمال برد خواهیم داشت (احتمال برد دقیق ۴۵.۴۵٪ است).

در این صورت اگر مطمئن باشیم که حریف ۴۴ دارد، تقریبا می‌توانیم هر شرطبندی که به اندازه پات باشد را کال کنیم و به بازی ادامه دهیم.

جمع‌بندی

شمارش اوت‌ها برای یک بازیکن پوکر سختترین کار نیست، اما یکی از کاربردیترین و مفیدترین کارهاست. اگر بدانید که چگونه باید اوت‌های خود را بشمارید نسبت به بسیاری از بازیکنان دیگر برتری خواهید داشت.

شمردن اوت‌ها باعث می‌شود بتوانید تخمین بزنید که چقدر احتمال برد دارید. درنتیجه به شدت در روند تصمیم‌گیری به شما کمک خواهد کرد و به راحتی می‌توانید در نظر بگیرید که در مقابل بت یا ریز حریف بایستی به بازی ادامه دهید یا خیر.  طبعا هرچه احتمال برد دست بیشتر باشد، کمتر باید فولد دهید.

امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد، با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید