دسته‌ها

ست در پوکر (Set)
بستن شرطنحوه بازی

آموزش سود بردن از ست در پوکر – قسمت اول

رسیدن به سود با استفاده از ست در پوکر (Set-Mining) می‌تواند بسیار موثر باشد، اما در صورتی که در شرایط درستی استفاده شود. در این آموزش پوکر به بررسی این موضوع می‌پردازیم و استراتژی بهینه برای رسیدن به این هدف را به شما می‌گوییم.

ست-ماینینگ یا استخراج ست در پوکر چیست؟

ست-ماینینگ می‌تواند به این شکل تعریف شود:

«کال کردن با یک پاکت-پیر در پری-فلاپ با هدف ست شدن روی فلاپ.»

وقتی که چنین هدفی داریم دیگر به احتمال برد پاکت-پیر یا بازی کردن بدون ست فکر نمی‌کنیم. اگر قصد ما این است که با پیر خود به بازی ادامه دهیم دیگر فکر کردن در مورد ست-ماینینگ معقول نمی‌باشد.

به طور مثال ما با JJ ریز بازیکن کات-آف را در دیلر پوزیشن کال کردیم. هدف ما در این حالت صرفا ست شدن روی فلاپ نیست. روی بسیاری از فلاپ‌ها می‌توانیم انتظار داشته باشیم که JJ از دست حریف قوی‌تر باشد و می‌توانیم به خوبی در برابر حریف بازی کنیم.

حال فرض کنید که UTG ریز می‌دهد و ما با ۲۲ در پوزیشن بیگ-بلایند او را کال می‌کنیم، حال کمی به مفهوم دقیق ست-ماینینگ نزدیک شده‌ایم. در بیشتر شرایط اگر اگر حریف روی فلاپ به بت کردن خود ادامه دهد چنین دستی را فولد خواهیم داد، مگر اینکه ست شده باشیم. البته یک استثنا وجود دارد که روی فلاپ اوپن-استریت باشیم و پات-آدز برای ادامه دادن به بازی مناسب به نظر برسد.

بسیاری از کال‌های پری-فلاپ در جایی بین این ۲ محدوده قرار می‌گیرد. رسیدن ما به سود بیشتر در هنگامی است که روی فلاپ ست شویم. البته باید بگوییم که شرایط زیادی وجود دارد که می‌توانید بدون ست در پوکر نیز به بازی ادامه دهید.

ست در پوکر (Set)

چگونه به شکل سودمندی ست-ماینینگ را انجام دهیم؟

تمرکز خود را فقط بر روی ست-ماینینگ قرار می‌دهیم، یعنی اگر ست شدیم می‌توانیم پول به دست آوریم و اگر این اتفاق نیفتاد تسلیم می‌شویم. در نتیجه در ابتدا به شرایطی می‌پردازیم که دستمان تا زمانی که ست نشویم هیچ ارزشی ندارد.

اولین مسئله‌ای که باید به آن فکر کنیم این است که اگر کال کنیم چند درصد مواقع روی فلاپ ست خواهیم شد. این موضوع به ما یک ایده در مورد اینکه چه مبالغی را باید کال کنیم تا به سود برسیم خواهد داد. با توجه به ۳ کارتی که روی فلاپ قرار می‌گیرد، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که ۱۱.۸٪ مواقع روی فلاپ ست می‌شویم. به عبارت دیگر باید مبلغی را وارد پات کنیم که کمتر از ۱۱.۸٪ اندازه پات باشد (با توجه به قوانین پات-آدز).

اما در واقعیت آیا این قضیه ممکن است؟ عملا خیر، معمولا مبلغ بیشتری را وارد می‌کنیم، به طور مثال در شرایط هدز-آپ تقریبا ۴۵٪ و در پات‌های ۳نفره ۳۰٪. پس با این شرایط ست-ماینینگ چگونه می‌تواند در درازمدت سودمند واقع شود؟

سود این موضوع تماما بر پایه احتمالات جانبی یا ایمپلاید-آدز به دست می‌آید. مبلغ پات در پری-فلاپ صرفا کال کردن ما را معقول نخواهد کرد. اما زمانی که چیپ‌های اضافه‌ای که با ست شدن می‌توانیم به دست آوریم را در نظر بگیریم، پتانسیل دست ما بسیار بالا می‌رود. اما چه مقدار باید بعد از فلاپ به دست آوریم تا ست-ماینینگ ما به سود برسد؟ و مهم‌تر از آن اینکه از کجا باید بدانیم که بعد از فلاپ چقدر پول وارد پات می‌شود؟

پاکت دام QQ

محاسبه میزان سود ست-ماینینگ

بیایید شرایط ساده‌ای را در پری-فلاپ تصور کنیم و در نظر بگیریم که به صورت میانگین بعد از فلاپ چقدر پول باید وارد پات شود تا ست شدن سودمند باشد.

بازی تا کات-آف فولد می‌شود و او ۳bb ریز می‌دهد. ما در باتون پاکت‌پیر داریم و کال می‌کنیم. اسمال-بلایند و بیگ-بلایند فولد می‌دهند.

سراغ اصل مطلب برویم. با توجه به اینکه احتمال ست شدن ما ۱۱.۸٪ است، درنتیجه ما نباید بیشتر از ۱۱.۸٪ پات پول وارد بازی کنیم. (البته در واقع در این شرایط توجهی به پات-آدز نداریم و صرفا ایمپلاید-آدز اهمیت دارد، اما می‌توانیم با استفاده از پات-آدز به خوبی ایمپلاید-آدز را محاسبه کنیم.)

درنتیجه اگر ۳bb برابر با ۱۱.۸٪ تصور شود، باید محاسبه کنیم که مبلغ کل پات چقدر است.

۱۰۰ تقسیم بر ۱۱.۸٪ برابر است با ۸.۴۷۵
۳bb * 8.475 = 25.42bb

(به عبارت دیگر اگر سایز پات در پری-فلاپ ۲۵٫۴۲bb بود و نیاز بود ۳bb کال کنیم، پات-آدز مناسبی برای کال کردن و ست شدن داشتیم. این موضوع باعث می‌شود متوجه شویم که بعد از فلاپ چه مقدار پول باید جمع شود تا کال ما منطقی باشد.)

سایز پات در پری-فلاپ ۷٫۵bb است، در نتیجه ما تقریبا به ۱۸bb دیگر نیاز داریم. اگر چنین مبلغی بعد از فلاپ وارد بازی شود ست-ماینینگ ما معقول خواهد بود. در این مثال مبلغ مورد نیاز ۶ برابر سرمایه‌گذاری اولیه ما (۳bb) است.

ست در پوکر (Set)

میانگین برد

۶ برابر سرمایه‌گذاری ما یا ۱۸bb به نظر مبلغ کمی می‌آید و احتمال می‌دهیم که بعد از فلاپ می‌توانیم آن را وارد بازی کنیم. با اینحال صرفا اینکه احتمال این موضوع را بدهیم کافی نیست و پول گرفتن از حریف معمولا کار راحتی نخواهد بود. ما باید به صورت دائمی در شرایطی وارد بازی شویم که بتوانیم به صورت میانگین به این مبلغ در پات برسیم. در غیر این صورت در درازمدت با ست-ماینینگ پول خود را از دست خواهیم داد. شرایط زیادی وجود خواهد داشت که ما ست می‌شویم اما نمی‌توانیم پولی از کسی دریافت کنیم. بنابراین نیاز داریم که در برخی مواقع مبلغ بیشتری از ۶ برابر سرمایه خود برنده شویم تا این معادله را به سود برسانیم.

ما باید شرایط زیر را نیز مد نظر قرار دهیم

  • ست می‌شویم و به ست بالاتر می‌بازیم
  • به خوبی پول را وارد پات می‌کنیم اما حریف در ریور برنده می‌شود
  • متوجه شویم که ست ما به اندازه کافی خوب نیست و مجبور می‌شویم فولد دهیم

با در نظر گرفتن چنین شرایطی باید بتوانیم وقتی ست شدیم مبلغی بسیار بالاتر از ۶برابر سرمایه‌گذاری اولیه خود برنده شویم. اگر بخواهیم تخمین بزنیم، تقریبا باید بتوانیم که در بهترین شرایط ۲۰ برابر سرمایه‌گذاری خود برنده شویم.

این تخمین ما را به دو قانون می‌رساند، قانون کال-۲۰ و قانون ۵-۱۰

J10 سوتد در پوکر

کال-۲۰ و ۵-۱۰

این ۲ قانون توسط برخی پوکریست ها استفاده می‌شود. آشنا شدن با این قوانین می‌تواند خوب باشد، حداقل می‌توانید با دیگران درباره آن‌ها صحبت کنید.

کال-۲۰ – ما باید بتوانیم ۲۰ برابر سرمایه‌گذاری اولیه خود را بعد از فلاپ به دست آوریم.

ساده‌تر بگوییم، اگر در پری-فلاپ ۳bb با هدف ست در پوکر کال می‌کنید، باید حداقل استک موثری که برایتان باقی می‌ماند ۶۰bb باشد.

۵-۱۰ – نباید بیشتر از ۵٪ استک خود را صرف ست شدن کنید، البته در شرایط خاصی می‌توانید تا ۱۰٪ استک خود را صرف این کار کنید.

در ادامه در مورد «شرایط خاص» صحبت خواهیم کرد، باید بدانید که این دو قانون بسیار شبیه به هم هستند. اگر با داشتن ۱۰۰bb استک، ۵bb در پری-فلاپ کال کنیم (۵٪) قادر خواهیم بود که بعد از فلاپ نیز ۲۰ برابر سرمایه‌گذاری اولیه خود را به دست آوریم.


ادامه این آموزش را در لینک زیر مطالعه کنید:

آموزش سود بردن از ست در پوکر – قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید