دسته‌ها

برد در پوکر لایو
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

آموزش بلوف گرفتن در پوکر

تشخیص بلوف بودن یا نبودن حریف در پوکر مقوله‌ای بسیار دشوار است، در این مقاله با عنوان آموزش بلوف گرفتن در پوکر با ما همراه باشید!

حریف شما در نولیمیت هولدم بلوف می‌زند. چه بخواهید و چه نه این اتفاق می‌افتد. آیا به سادگی در برابر او تسلیم می‌شوید، یا می‌خواهید کاری در انجام دهید؟

اگر استراتژی مناسبی برای مقابله با بلوف حریف ندارید، بهتر است که به سادگی دست خود را فولد دهید. درحالی که تمام بازیکنان گاهی اوقات بلوف می‌زنند، اما برخی از آن‌ها زیاد این کار را انجام نمی‌دهند و می‌توانید هر از چندگاهی آن‌ها را کال کنید تا از بازی شما سواستفاده نکنند. اگر هم در برخی شرایط نمی‌توانید به خوبی تشخیص دهید حریف بلوف است یا خیر، می‌توانید به صورت اتفاقی او را بلوف فرض کنید.

آموزش بلوف گرفتن در پوکر

اما ما با این روش‌ها موافق نیستیم! درنتیجه به شما کمک می‌کنیم تا برنامه‌ای درباره این موضوع داشته باشید. حریف دست از این کار بر نمی‌دارد! تا جایی که بتواند از ضعف شما سواستفاده خواهد کرد.

در اینجا چند رویکرد را برای بلوف گرفتن بررسی می‌کنیم: حریف معمولا با دست‌هایی که در شوداون احتمال برد دارند بلوف سنگین نمی‌زند. آن‌ها صرفا با دست‌هایی بلوف خواهند زد که هیچ شانسی برای برد در شوداون ندارند. به عبارت دیگر، حریف سعی می‌کند با دستی مثل ۷♣۹ روی زمین ♣۲A۸♣۶♠K بلوف بزند و با دستی مثل ♣۷♣۹ به ندرت روی زمین K♣۸♣۶♠۲۹ بلوف خواهد زد. بیشتر افراد در این شرایط سعی می‌کنند با پیر دوم خود چک دهند و شوداون را ببینند.

آموزش بلوف گرفتن در پوکر

وقتی که احتمال می‌دهید حریف محدوده دست‌های گسترده‌ای داشته باشد به بلوف بودن او شک کنید، و وقتی این دست‌ها کم هستند از کال کردن خودداری کنید. در اینجا چند تکنیک را بررسی می‌کنیم که بتوانید با استفاده از آن‌ها بلوف بگیرید و از بد-کال جلوگیری کنید.

مثال اول

فرض کنید در میز ۵$-۲$ هستیم و استک موثر بیشتر بازیکنان ۵۰۰$ است. همه فولد می‌دهند و در پوزیشن میانی هستید. شما A♣K دارید و ۲۵$ ریز می‌دهید (توتال). یک بازیکن لوز در دیلر پوزیشن کال می‌کند و بلایندها فولد می‌دهند.

فلاپ ♣۳۹J می‌خورد. شما ۳۵$ بت می‌کنید، حریف کال می‌کند. حال ۱۲۷$ در پات جمع شده است.

ترن ۴ می‌خورد. چک می‌دهید، حریف نیز چک می‌دهد.

ریور ♣۴ می‌خورد. چک می‌دهید و حریف ۱۰۰$ بت می‌کند.

در این شرایط می‌توانید کال کنید. پیشنهاد نمی‌کنیم که در برابر تمام بازیکنان به صورت اتوماتیک اینگونه کال کنید، اما لوز بودن و نحوه بازی او نشان‌دهنده تعداد زیادی دست بی‌ارزش در محدوده دست‌های او است. چگونه؟

حریف لوز است و به راحتی فلاپ را با دست‌هایی مثل Q8, 10-7 و ۲۵ و غیره می‌بیند. فلاپ J-9-3 با دو خال دل دراوهای زیادی به وجود می‌آورد، فلاش‌دراو و استریت‌دراو. روی فلاپ می‌توانست با بسیاری از این دراوها کال کند. اگر دست قوی مثل ۳۳, J9 یا AJ داشت احتمالا روی فلاپ شما را ریز می‌کرد. جاست-کال با دست‌های قوی با چنین دست‌هایی جزو طبیعت چنین افرادی نیست. همچنین او ممکن بود دست‌های دراو یا پیر متوسط به طور مثال J6, 97 یا ۵۵ داشته باشد.

بلوف زدن در ریور

اما چک او روی ترن باعث می‌شود که احتمال پیر قوی بودن او نیز بسیار کم شود. پیرهای ضعیف و دراوها همچنان در محدوده دست‌های او باقی خواهند ماند.

کارت ریور هیچکدام از دست‌هایی که حریف با آن‌ها روی فلاپ ممکن بود داشته باشد را قوی‌تر نساخته است. تنها دست‌های بی-ارزشی مثل ۴۷ ممکن است در این شرایط قوی شده باشند. درنتیجه او پیر ضعیف یا دراو دارد که هر دوی آن‌ها بی‌ارزش هستند. چیزی که باعث می‌شود ما نسبت به گرفتن بلوف او ترغیب شویم این است که بیشتر بازیکنان با پیرهای ضعیف مثل ۹۷ یا ۵۵ چک می‌دهند تا به شوداون برسند. درنتیجه ریز سنگین او در ریور به احتمال بسیار زیاد بلوف است.

مثال دوم

دست دیگری را بررسی می‌کنیم. در باتون هستید و ♣AQ دارید، یک نفر لیمپ کرده است و شما مبلغ را به ۲۵$ می‌رسانید. بیگ-بلایند و لیمپر هر دو کال می‌کنند.

فلاپ ♣۵۵۱۰ می‌خورد. هر دو بازیکن چک می‌دهند و شما ۴۵$ در پات ۷۷$ بت می‌کنید و فقط بیگ-بلایند کال می‌کند.

ترن ۹ می‌خورد. بیگ-بلایند چک می‌دهد، شما نیز چک می‌دهید. پات ۱۶۷$ است.

ریور ♣J می‌خورد و حریف ۱۰۰$ بت می‌کند.

در این زمان بهتر است فولد دهید. به ندرت احتمال دارد که حریف دست ضعیفی داشته باشد و بت او بلوف به نظر نمی‌رسد.

او روی فلاپ خارج از پوزیشن کال کرد، در حالی که یک بازیکن بعد از او هنوز بازی نکرده بود. فلاپ رین‌باو (چند رنگ و بدون فلاش‌دراو) و پیر بود، هیچ دراوی روی زمین وجود نداشت. او ممکن بود با دست‌هایی مثل تریپس ۵ یا پیر ۱۰ و هر پاکت‌پیری کال کرده باشد، یا اینکه دو اُورکارت قوی مثل AK, KJ داشته باشد. با خوردن ریور دست‌هایی مثل KQ و QJ نیز از شما قوی‌تر هستند و به همه پیرها و تریپس‌ها (تری‌آف‌کایند) نیز می‌بازید. تقریبا هیچ دستی وجود ندارد که بتوانید آن را شکست دهید. این بت بلوف به نظر نمی‌رسد و دلیلی نیز وجود ندارد که یک بازیکن چنین ریسکی را به جان بخرد چرا که از دست شما مطلع نیست.

بلوف گرفتن در پوکر

آموزش بلوف گرفتن در پوکر در شرایط ۵۰-۵۰

در مثال‌هایی که زدیم دو نوع مختلف بلوف بودن و نبودن را در واضح‌ترین حالت‌ها برایتان توضیح دادیم. در دست اول بلوف‌های زیادی وجود داشتند. و در دست دوم تقریبا هیچ بلوفی امکان‌پذیر نبود. بسیاری از پات‌ها و دست‌ها بین این دو حالت قرار دارند و کال کردن یا نکردن براساس قضاوت شما نسبت به بازی حریف مطرح می‌شود.

به طور مثال یک بازیکن در باتون ۵$ لیمپ می‌کند. اسمال-بلایند کال می‌کند و شما با KQ ریز می‌دهید و مبلغ را به ۳۰$ می‌رسانید، فقط باتون به بازی ادامه می‌دهد و کال می‌کند.

فلاپ ♣۶♣۷۹ می‌خورد. شما ۵۰$ بت می‌کنید و حریف کال می‌کند.

ترن Q می‌خورد، ۱۴۰$ در پات ۱۶۵$ بت می‌کنید، حریف کال می‌کند.

ریور A می‌خورد، چک می‌دهید و حریف مبلغ ۳۱۰$ در پات ۴۴۵$ آل-این می‌زند.

ایمپلاید-آدز در پوکر

بدون داشتن اطلاعات نسبت به حریف، بازی در این وضعیت بسیار دشوار است. آس به عنوان کارت ترسناک محسوب می‌شود، فلاش‌دراو با های‌کارت A و هر دوپیری مثل A8, A9 شما را شکست می‌دهند. اما بسیاری از بازیکنان با آس اینگونه بازی نمی‌کنند. منطق می‌گوید که آن‌ها روی ترن با دست‌های ضعیفی مثل A8 به بازی ادامه نمی‌دهند و با دست‌های دیگری مثل ♣A♣J نیز آل-این نمی‌زنند، بازیکنان کمی وجود دارند که با دست برنده خود دقیقا به این شکل بازی کنند، مگر اینکه دست قوی مثل ♣A♣Q داشته باشند.

اگر احساس می‌کنید حریف آس ندارد، چرا در ریور نگران هستید؟ در ترن دست شما بهترین دست به نظر می‌رسید. آس نه فلاش‌دراو را کامل می‌کند و نه استریت دراو.

این بت می‌تواند بلوف باشد. بسیاری از دراوها روی فلاپ نخورده‌اند و حریف می‌تواند به راحتی از کارت ترسناکی مثل A حداکثر استفاده را بکند. اما بت کردن با دست‌های قوی و اسلو-پلی حریف نیز ممکن است. هیچ جواب درستی در این شرایط وجود نخواهد داشت. در برابر برخی بازیکنان باید فولد داد، و در برابر برخی دیگر کال.

اما به هر حال شما به صورت اتفاقی و شانسی عکس‌العمل نشان نمی‌دهید، بلکه از دست‌خوانی و آنالیز حریف برای این منظور استفاده می‌کنید. در برابر فردی که استعداد اینگونه بلوف زدن را دارد و لوز است کال کردن می‌تواند انتخاب خوبی باشد، آنالیز دست‌های قبلی یک بازیکن و توجه به آن‌ها نیز از فاکتور‌های بسیار مهم هستند.

با دنبال کردن چنین رویکردهایی همیشه موفق نمی‌شوید. اما با برنامه بازی می‌کنید، و اگر در آن خوب عمل کنید و تمرین داشته باشید، مطمئن باشید کال‌هایی خواهید کرد که قبلا به هیچ‌وجه انجام نمی‌دادید.

خب، این قسمت از آموزش بلوف گرفتن در پوکر به پایان رسید، تا قسمت‌های بعدی. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید