دسته‌ها

دست‌های شروع در پوکر در پات
نحوه بازی

آموزش بازی با J10 سوتد در پوکر

بازیکنان زیادی وجود دارند که می‌گویند J10 سوتد در پوکر دست مورد علاقه (favorite) آن‌ها است. به این دلیل که این کارت از ۶۹ سوتد بهتر است و در مقابل ۸۸ شانس برد ۵۰-۵۰ دارد، بسیاری از بازیکنان با آن به بازی می‌پردازند. عموما داشتن دو دست مورد علاقه یا فیوریت معقول است، AA و KK. دستی مثل J10 سوتد در پوکر حتی در لیست ۱۰ کارت برتر نولیمیت هولدم نیز قرار نمی‌گیرد.

J10 سوتد در پوکر

متوجه هستیم که J10 سوتد ۴ نوع استریت به وجود می‌آورد، پتانسیل فلاش شدن دارد و در پات‌های چند نفره می‌تواند به خوبی عمل کند، این کارت به شدت خوب به نظر می‌رسد. اما باعث فریب خوردنتان می‌شود. بسیاری از بازیکنان این موضوع را که افراد دیگر نیز با دست‌های سوتد وارد بازی می‌شوند را نادیده می‌گیرند. و در شرایط بسیاری اتفاق می‌افتد که فلاش-دراو شما ممکن است در برابر فلاش بالاتر قرار بگیرد. وقتی که بت می‌کنید و هیچ شانس بردی با استفاده از فلاش ندارید، باخت‌های سنگینی خواهید داشت.

علاوه بر آن کیکرهای J10 سوتد نیز ضعیف هستند و در شرایط مختلف شاید باعث دردسر شوند. ما نمی‌گوییم که نباید با چنین دستی وارد بازی شد، اما می‌گوییم که این دست آنقدر ارزش ندارد که آن را با دست‌های قوی مقایسه کنید.

J10 سوتد در پوکر

مثال

فرض کنید در میز ۹نفره ۶۰$/۳۰$ لیمیت هولدم کازینو بلاژیو لاس‌وگاس هستید. سبک بازی روی میز لوز-پسیو است و توانایی بازی با دست‌های زیادی را دارید و به دلیل فیکسد-لیمیت بودن بازی می‌توانید شرایط را کنترل کنید. دو بازیکن جلوتر از شما لیمپ می‌کنند (بیگ-بلایند را کال می‌کنند) و ما در پوزیشن های-جک به عنوان سومین نفر با J۱۰ وارد بازی می‌شویم. یک بازیکن بعد از ما کال می‌کند و دیلر که یک وکیل به نام جو است، ریز می‌دهد. هر دو بلایند و بازیکنان دیگر کال می‌کنند. بازی با ۷ نفر به فلاپ می‌رسد (پات ۳۴۰$).

فلاپ ۶♣K♣Q و ما اوپن-استریت هستیم، اما فلاش-دراو نیز روی زمین وجود دارد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد شما باید بدانید که ۲ عدد از اوت‌های استریت شما فلاش را باز می‌کنند. علاوه بر آن اگر روی ترن استریت شوید همچنان ممکن است که در ریور به فلاش ببازید، یا اینکه فلاش روی ترن باز شود و تصمیم‌گیری را برایتان دشوار کند. وجود فلاش-دراو تا حدی بازی با کارت‌هایتان را سخت می‌کند.

از آنجایی که زمین کارت‌های قوی مثل کینگ و کویین دارد، احتمال خوردن کارت جو (دیلر) نیز بالا می‌باشد. اگر بازی تا ما چک شد بهتر است چک دهیم تا در برابر ریز او قرار نگیریم، چراکه اگر بت کنیم و او ریز کند و بازیکنان دیگر فولد دهند، در شرایط هدز-آپ کنترل بازی بدون پوزیشن سخت می‌باشد. جو بت کرد اما هیچکس اهمیتی نداد و توسط تمام بازیکنان کال شد.

ترن Q خورد، زمین پیر شد و ما فلاش-دراو نیز شدیم. بیگ-بلایند بت می‌کند. تقریبا می‌توانیم مطمئن باشیم که او ست کویین است. ۲ بازیکن کال می‌کنند و با وجود بیش از ۸۰۰$ در پات، با پات-آدز ۱۳-به-۱ قاعدتا ما نیز کال می‌کنیم. شاید دقیقا ندانیم چه مقدار اوت داریم، اما به نظر ما این کارت ارزش ریسک را دارد، همچنین بیگ-بلایند اگر دوپیر یا ست بود روی فلاپ ریز می‌داد. اما ریسک ما هنگامی افزایش یافت که جو از دیلر پوزیشن ریز داد. همه بازیکنان دیگر کال کردند.

مبلغی که باید کال کنیم ۶۰$ در پات ۱,۱۰۰$ می‌باشد. اگر جو KK, KQ و بیگ-بلایند کویین داشته باشند یا درصد کمی ۶۶ در بازی وجود داشته باشد، ما اصطلاحا دد (dead) هستیم و هیچ احتمال بردی نداریم. اگر جو AQ داشته باشد تنها ۴ اوت برایمان باقی می‌ماند. همچنین خوردن کیکر بیگ-بلایند نیز باعث باخت ما می‌شود، همچنین احتمال اینکه یکی از کالرهای دیگر فلاش-دراو گشنیز باشد نیز زیاد است. ما ۶۰$ را کال می‌کنیم، با اینکه می‌دانیم با چنین کارتی در حال ریسک هستیم، اما مبلغ پات آنقدر زیاد است که به ریسک آن می‌ارزد.

ریور A می‌خورد و ما هم استریت (که بی‌تاثیر است) و هم فلاش می‌شویم، زیبا به نظر می‌رسد اما شرایط چندان جالب به نظر نمی‌رسد. اگر جو AQ داشته باشد ما باخته‌ایم. بیگ-بلایند چک می‌دهد، بازیکنان بین ما و بیگ-بلایند به شکل بی‌ادبانه‌ای کارت خود را ماک می‌کند، و ما نیز چک می‌دهیم و جو ۶۰$ بت می‌کند. بیگ-بلایند کال می‌کند و نوبت ماست. به طور کلی دستمان چندان قوی به نظر نمی‌رسد. طیف کارت‌های جو نیز تقریبا شکست‌ناپذیر هستند. به صورت جو نگاه می‌کنیم، با لبخندی به پات نگاه می‌کند و احتمالا به دلیلی خوشحال است. تقریبا مطمئن هستیم که باخته‌ایم اما پات به اندازه کافی سنگین است که با داشتن پات-آدز ۲۰-به-۱ مجبور شویم کال کنیم. آیا ممکن است QJ سوتد داشته باشد؟ Q10 سوتد؟ ما ۶۰$ چیپ خود را وسط پات می‌اندازیم و جو با لبخند فول-هاوس خود را با AQ شو می‌کند.

J10 سوتد در پوکر

آیا ما اشتباه بازی کردیم؟ تصمیمات خود را مرور می‌کنیم و با ناراحتی به استک جو و چیپ‌های او می‌نگریم. برای او بسیار طول کشیده تا در بازی لیمیت هولدم بتواند چنین پات سنگینی جمع کند و مطمئنا لذت می‌برد. ما هم اگر جای او بودیم لذت می‌بردیم!

این دست‌ها طوری هستند که می‌دانید ممکن است اوت‌های کمی برای برد داشته و یا حتی نو-آدز (بدون احتمال برد یا دد) باشید. باید همواره حواستان به این موضوع باشد که در برخی شرایط حتی اگر دست شما کامل شود نیز احتمال باخت دارید. همچنین باید به دست‌خوانی و نحوه بازی حریف نیز در شرایط مختلف توجه بسیار زیادی داشته باشید. در مجموع هرچه ریسک بالاتر باشد، بیشتر باید به مبالغ دقت کنید و پول خود را دور نریزید. اگرچه ما وضعیت خوبی در این دست نداشتیم، اما توانستیم طیف دست‌های حریف را به خوبی تشخیص دهیم. با این وجود اگر تعداد آدزهای خود را به درستی در نظر نمی‌گرفتیم و به پات وابسته نمی‌شدیم ممکن بود بتوانیم به نحو بسیار بهتری بازی کنیم.

J10 سوتد در پوکر کارت متوسطی محسوب می‌شود و توانایی هماهنگ شدن با بسیاری از فلاپ‌ها را دارا می‌باشد، اما دقت کنید که در صورت دراو شدن نباید دائما با آن به دیگران پول بدهید و باید بتوانید بازی را به خوبی کنترل کنید.

موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید