دسته‌ها

آموزش استراتژی پوکر شرط کوچک در ریور
استراتژی‌های پیشرفته‌ی پوکر

آموزش استراتژی پوکر – راهنمای بستن شرط بلوکه کننده در مرحله ریور

استراتژی پوکر بستن شرط کوچک بلوکه کننده در مرحله ریور

امروز روی یکی از ویژه‌ترین ابزارهای استراتژی پوکر هولدم صحبت می‌کنیم که خوب است پوکر بازان هولدم در چنته داشته باشند: قابلیت بستن شرط‌های کوچک در مرحله ریور با طیف صحیحی از دستها در زمان مناسب. یکی از ایراداتی که دانش آموزان من در میزهای سبک دارند این است که تنظیم اندازه شرط را به صورت صُلب و غیر انعطاف‌پذیر انجام می‌دهند. بعضی از آنها بیش از حد وابسته به اندازه شرهایی هستند که به آن عادت دارند از جمله یک دوم پات، یا دو سوم پات. تنظیم اندازه شرط ترفندهای زیادی دارد که می‌تواند برتری شما را در میزها در مقابل حریفانتان افزایش دهد. ولی خیلی از مواقع می‌توان از شرطهای خیلی کوچک یا خیلی بزرگ استفاده کرد. امروز در مورد شرطی با اندازه حدود ۳۳%-۲۰% پات صحبت می‌کنیم که هدف خیلی ویژه‌ای دارد.

هدف از بستن شرط بلوکه کننده چیست؟

بستن یک شرط کوچک در مرحله ریور معمولا نوعی استراتژی پوکر است که دو هدف را دنبال می‌کند:

  • ما هزینه خوبی برای خودمان در مقابل طیف دستهای حریف ایجاد می‌کنیم و زمانی که دستمان کاملا مرزی و شکننده است ولی به راحتی می‌تواند دست بهتر باشد این کار را انجام می‌دهیم. به این روش می‌توانیم از اینکه بعد از چک دادن مجبور به کال کردن یک شرط بزرگتر باشیم اجتناب کنیم.

  • ما حریف را مجبور می‌کنیم که با بعضی از دستهای ضعیف‌تر کال کند، به این معنی که به دست چندان قدرتمندی برای کسب ارزش در مرحله ریور نیاز نداریم. این موضوع با عنوان شرط ظریف برای کسب ارزش (thin Value betting) شناخته می‌شود.

ایجاد طیفی از دستها برای بستن شرط بلوکه کننده در مرحله ریور

اهدافی که در بالا اشاره کردیم به این معنی است که متداول ترین دستها که در طیف بستن شرط بلوکه کننده قرار می‌گیرند دستهای متوسط هستند چرا که استراتژی بستن شرط بلوکه کننده عمدتا به دلیل در بر گرفتن این نوع دستها ایجاد شده است. ولی در یک استراتژی پوکر که به خوبی متوازن شده است باید دستهای دیگر هم تا حدی گنجانده شوند. قبل از اینکه دستهایی را که می‌توانند از این نوع شرط استفاده کنند لیست کنیم اجازه دهید یک موقعیت متداول را که در آن بستن شرط بلوکه کننده گزینه سودآوری است، نشان دهیم:

بازیکن ما (hero) در پوزیشن بیگ بلایند است و یک رِیز ۲/۵ بیگ بلایندی را از سمت بازیکن پوزیشن کات آف که یک بازیکن پای ثابت میزها است کال می‌کند. در فلاپ کارتهای ♣J-۴♠-۲ می‌آید. هیرو چک می‌دهد و حریف یک سوم پات شرط می‌بندد. در ترن A می‌آید و هر دو بازیکن چک می‌دهند. در ریور که ♠۸ است، ما که احتمالا با دستهایی مثل Jx، گاهگداری Ax و گاهی هم دستهای بی ارزشی مثل ♣Q♣-۱۰ که در فلاپ بازی شناور را با قرعه‌های بک‌دور انجام داده‌ایم، به ریور رسیده‌ایم. گاهی هم ممکن است پاکت پِر های کوچک و متوسط و بعضی دستهای ۲x یا ۴x داشته باشیم. حریف هم می‌تواند بعضی از دستهای Ax ضعیف داشته باشد، ولی بعد از چک دادنش در مرحله ترن داشتن تاپ پِر در طیف دستهای ما خیلی محتمل‌تر از اوست. یک نکته مهم این است که طیف حریف دارای سقف قدرت محدودی است، بنابراین قادر نیست شرط بلوکه کننده ما را در اینجا رِیز کند مگر اینکه در ریور دو پِر شده باشد یا یک سِت هشت ساخته باشد. این کار ارزش مورد انتظار ما از این بازی را افزایش می‌دهد چرا که خیلی پیش نمی‌آید که شرط ببندیم و مجبور به فولد شویم.

چند مثال از دستهایی که می‌توانیم با آنها در مرحله ریور شرط بلوکه کننده‌ای به اندازه حدود ۳۰ درصد پات ببنیدم:

Jx های خوب مثل KJ و QJ: این دستها می‌توانند ارزش ظریفی از دستهای ضعیف تری مثل Jx، ۸x، جفت‌های پایینتر، و شاید گاهی حتی دستهایی مثل ۲x و ۴x (هر چند این دستها معمولا حتی در طیف پیش از فلاپ حریف هم وجود ندارند) استخراج کند. حریف معمولا با دستهایی مثل Ax های ضعیف در اینجا ما را رِیز نمی‌کند و با اکثر Ax های قوی هم معمولا در مرحله ترن شرط می‌بندد. در نتیجه با شرط بلوکه کننده مبلغی را که در مقابل دستهای قوی‌تر می‌بازیم کاهش می‌دهیم و از دستهای ضعیف‌تر هم می‌توانیم کسب ارزش کنیم.

Ax: با Ax های ضعیف بستن شرط کوچک به خوبی جواب می‌دهد. اگر دستی مثل A3 داشه باشیم، فقط دستهایی مثل Jx و ضعیفتر را برای کسب ارزش هدف قرار می‌دهیم. بنابراین یک شرط کوچک برای این کار مناسب است در عین حال مبلغی را که در صورت چک دادن مقابل دستی مثل A9 می‌بازیم را خیلی کاهش می‌دهد چرا که اگر چک بدهیم A9 مسلما شرط بزرگتری می‌بندد.

یک دست قوی مثل AJo که در کارتهای روی میز حاکمیت دارد: دستی مثل دو پِر AJ داشتن یک دست بلوف گیر قوی را که بتواند شرط بزرگی را کال کند برای حریف دشوار می‌کند. با داشتن یک آس و یک سرباز در دستمان، تعداد ترکیب‌های Ax و Jx در طیف حریفمان کاهش می‌یابد و در نتیجه در اغلب مواقع او یک دست ضعیف خواهد داشت. بنابراین یک شرط کوچک می‌تواند حداکثر ارزش را در مقابل طیف او کسب کند و گاهی هم بلوف زدن با دستهای ضعیف را در او القا کند.

بلوف: دستهایی مثل ♠۹-♠۱۰ لازم است شرط ببندد تا دستهای بی ارزش دیگری را که همچنان او را در نمایش کارتها (شوداون) شکست می‌دهند وادار به فولد کند.بستن یک شرط کوچک با این دستها ممکن است خلاف روال معمول به نظر برسد، چرا که ما به دنبال شانس فولد حریف هستیم، ولی به یاد داشته باشید: هرچه کمتر ریسک کنید، به شانس فولد کمتری هم در زمان بلوف خود نیاز دارید. انتظار نمی‌رود که این دستها یک پِر سرباز را فولد کنند ولی اغلب می‌توانند فولدهایی از هایِ بی بی، هایِ شاه، و پِرهای پایین کسب کنند. این بخش از طیف دستهای بستن شرط بلوکه کننده برای ایجاد توازن در بلند مدت ضروری هستند. اگر هیچ گاه در این موقعیت بلوف نزنیم، حریف هیچ وقت مجبور نیست وقتی برای کسب ارزش شرط می‌بندیم به ما پولی بدهد.

به طور خلاصه این موقعیت فرصت‌های زیادی را برای شرطهای بلوکه کننده با انواع مختلفی از دستها ارائه می‌کند. توجه داشته باشید که بستن شرط بلوکه کننده با دستی مثل ۸۸ در اینجا اشتباه است. این دست، کارت‌های آس و سرباز را اصلا بلوکه نمی‌کند و احتمالا حریف با آنها شرط بزرگتری را کال می‌کند. باید با ست هشت اندازه شرطمان را بالا ببریم تا این دستها را هدف قرار دهیم و البته این شرط را با استفاده از بعضی بلوف‌هایی که اندازه آنها هم بزرگ است متوازن کنیم.

بستن شرط بلوکه کننده برای بهره برداری از شرایط خاص

گاهی اوقات می‌توانیم بستن شرط بلوکه کننده را به دلایلی که بیشتر قابل بهره برداری هستند، مدّ نظر قرار دهیم. به این موارد توجه کنید:

  • ما یک دست ارزشمند با قدرت متوسط داریم و در موقعیتی هستیم که همه قرعه‌های محتمل حریف (مثل پای رنگ و پای استریت) از دست رفته‌اند و او یک بازیکن بیش از حد تهاجمی است. یک شرط بلوکه کننده می‌تواند یک رِیز بلوف را در او القا کند.
  • حریف بازیکن محتاطی است، ما دست خوبی داریم و چیدمان کارتهای روی میز برای طیف دستهای حریف خیلی بد و برای ما خیلی خوب می‌شود. مثلا خیلی کارتهای بالا در ترن و ریور می‌آیند و او پیش از فلاپ کال کرده و در فلاپ هم یک شرط را کال کرده است. مثلا کارتهای روی میز به این شکل است ۷۷۴QK. حریف خیلی از مواقع در اینجا مقابل یک شرط فولد می‌کند.
  • ما فکر می‌کنیم که حریف شرطهای کوچک را به صورت قوی تعبیر می‌کند. اگر او بیش از حد در مقابل شرطهای ۳۰% اندازه پات فولد می‌کند و فکر می‌کند روح شما را خوانده است و شما به دنبال دوشیدن او هستید؛ در این صورت موقعیت خوب برای بلوف‌های ارزان قیمت با درصد موفقیت بالا کسب می‌کنید. این طور خواندن حریف در پوکر لایو یا بازیهای خانگی با دوستانی که به خوبی می‌شناسید بیشتر مرسوم است. در پوکر آنلاین دانستن اینکه حریف این طرز فکر را دارد کمی سختتر می‌شود.

نتیجه گیری

به دنبال فرصتهایی برای استفاده از شرط‌های بلوکه‌کننده‌ای که از لحاظ استراتژی پوکر محکم هستند باشید. همینطور به مواقعی هم توجه کنید که یک شرط کوچکتر در مرحله ریور می‌تواند نقش سود آوری در بهره برداری از انگیزه‌های حریفان در مرحله ریور داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید